Ballina / BOTA / Mbi 160 të vdekur nga tërmeti në Iran dhe Irak
Iran, Irak, termeti
Epiqendra e termetit të fuqishëm që ka goditur Iranin dhe Irakun.

Mbi 160 të vdekur nga tërmeti në Iran dhe Irak

Një tërmet shkatërrues në afërsi të kufirit të Iranit me Irakut ka lënë të vdekur së paku 164 persona dhe më shumë se 1.600 të lënduar, ka njoftuar Ministria e Brendshme e Iranit.

Sipas Ministrisë, numri më i madh i viktimave është në provincën Kermanshah, ku banorët raportuan për lëkundje në magnitudë prej 7.3 ballësh.

Sipas institutit të Anketuesve amerikanë të gjeologjisë, tërmeti kishte qendrën në qytetin Halabja, në verilindje të Irakut.

Numri i vdekje të raportuara nga Irani, nuk dihet nëse përfshinë edhe numrin e viktimave në Irak.

Agjencitë e lajmeve raportuan për disa të vdekur dhe qindra të lënduar edhe në Irak, shumica në Kurdistan, edhe pse ende nuk ka raporte zyrtare.

Check Also

saimir tahiri

Pse Evropa publikoi dokumentet për rastin e Saimir Tahirit

Nga burime mirë të informuara, të afërta me strukturat evropiane të inteligjencës kriminale, opinion.al mëson …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *