fbpx

Maskë për fytyrë, për lekurë të yndyrshme dhe Anti-Acne

Përdorimi i tepërt i produktit për kujdesin e lëkurës i vazhdueshëm i bukurisë që keni ruajtur për disa vjet mund të ju lërë ekstra-vaj dhe ekstra të prirur për puçrra. Këto rregulla bukurie kishin për qëllim të zvogëlojnë rrudhat ose të pastrojnë lëkurën tuaj; në realitet, ata po bëjnë të kundërtën duke pummosur lëkurën tuaj me shumë lagështi.

Shkruan: Elmedina Bajgora

Kur trupi juaj është i stresuar, ju krijoni hormone shtesë androgjen. Këto hormone e detyrojnë trupin tuaj të krijojë më shumë vajra të lëkurës. Më pas, poret e trupit tuaj janë më të aftë të bllokojnë sipas Karina Wilde.

Lëng limoni dhe Aspirin Anti-Acne maskë për fytyrën
Shënim: Kjo recetë përmban aspirinë. Aspirina përmban acid salicilik, një acid që ndihmon në rregullimin e vajrave të lëkurës tuaj dhe shëron puçrrat tuaja.

përbërësit:
4 aspirinë
1 limon
1 lugë. sode buke

Udhëzim:
Shtrydhni aspirinën me një filxhan kafeje ose me një pin. Ju mund të shtoni më shumë aspirinë nëse mbulimi juaj me vaj ose puçrra është i madh. Tjetra, vendosni bazat e aspirinës në një tas të vogël. Shtrydhni lëngun e limonit në tas dhe përzieni. Konsistenca duhet të jetë si një paste. Mund të shtoni më shumë limon ndërsa trazoni.
Aplikoni maskën e aspirinës në fytyrën tuaj ose thjesht në pikat e dëshiruara. Lejo që maskë të thahet. Kjo duhet të zgjasë rreth pesëmbëdhjetë minuta. Hiqni maskën duke zhytur një leckë të lagur në sode buke dhe duke e fërkuar lehtë, në një lëvizje rrethore, rreth fytyrës tuaj.

Maskë për fytyrën kundër vajit dhe Anti-Acne
përbërësit:
¼ filxhan ujë të valë
1/3 filxhan tërshërë
1 qepë e madhe
Lugë. mjaltë
Udhëzim:
Sillni ¼ filxhan ujë në një çiban dhe derdhni sipër tërshërës në një tas.

Lejoni tërshërën të piqet për pesë minuta. Ndërsa prisni, katërtën e qepës dhe vendoseni të gjithë në procesorin e ushqimit. Bëni një pure. Tjetra, shtoni qepën e grirë dhe mjaltin në pastën e tërshërës dhe përzieni. Shtoni më shumë mjaltë nëse maskë është e hollë.

Ndërsa maskë është ende e ngrohtë, aplikoni në fytyrën tuaj. Lëreni atë për dhjetë deri në pesëmbëdhjetë minuta. Maska duhet të forcohet. Hiqni maskën me një leckë të ngrohtë dhe të lagur.

Maskë themelore për fytyrën balta
Shënim: Gjeni balta themelore të bentoniteve nga çdo dyqan lokal ushqimor shëndetësor.
përbërësit:
Balta e bentoniteve nga dyqani ushqimor shëndetësor
1 lugë gjelle mjaltë
dhe ujë.
opsionale: vaj esencial i zgjedhjes suaj
Udhëzim:
Balta e Bentonite vjen në formë pluhuri në dyqan. Shtoni dy pjesë ujë në argjilin një-pjesësh në varësi të sasisë së maskës prej balte që dëshironi të bëni. Mund të qëndroj në frigorifer deri në pesë ditë.Përziejini argjilën dhe ujin së bashku dhe shtoni mjaltin.

Nëse dëshironi të shtoni pak vaj esencial për një ndjenjë të freskët, lulesh, mundeni. Ky hap është opsional.

Vendosni maskën e argjilës në fytyrën tuaj dhe lëreni të ngurtësohet.

Kjo duhet të zgjasë rreth pesëmbëdhjetë minuta. Më pas, shpëlajeni maskën me një leckë të ngrohtë.

Shpërblimet e kësaj maske të orientuar nga argjila që ju ndihmon të zvogëloni vajrat në fytyrën tuaj dhe të punoni për të eleminuar aknet.

Maskë për fytyrën indiane me shafran të Indisë
Shënim: Shafran i Indisë është një erëz indiane që gjendet në shumë ushqime indiane. Gratë indiane e përdorin atë për t’u dhënë atyre një shkëlqim të shëndetshëm dhe të fytyrës.

Ajo shkëlqen fytyrën dhe punon me kosin dhe lëngun e limonit për të rinovuar qelizat e fytyrës dhe largoj disa prej atyre vajrave që shkaktojnë puçrra.

Shënim: Shafran i Indisë mund të njollë lëkurën e drejtë. Njollë zgjat vetëm disa orë.
përbërësit:
2 lugë gjelle Miell
¼ lugë gjelle. pluhur shafrani
¼ filxhan kos të thjeshtë
2-3 pika lëng limoni
2-3 pika mjaltë
Udhëzim:
Sillni miellin dhe pluhurin e shafranit të grumbulluar së bashku në një tas me madhësi mesatare. Shtoni pikat e lëngut të limonit dhe llokoçiseni ngadalë. Filloni të shtoni kos vetëm pak në një kohë. Duhet të formojë një pastë kremoze.

Aplikoni maskën e shafranit në fytyrën tuaj dhe lëreni të ulet përafërsisht njëzet minuta.
Zgjidhni një leckë të vjetër dhe të pastër për të fshirë fytyrën; shafran i Indisë do të njollojë rrobat tuaja të këndshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.