fbpx
kryeministri, markoviq, mali i zi, demarkacioni

Markoviq: Demarkacioni – çështje e mbyllur, nuk ka arbitrazh

Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq thotë se vendi që ai drejton nuk ka çështje të hapura me Kosovën. Kështu, sa për dërgimin e demarkacionit në Arbitrazh Markoviq thotë se kjo është e pamundur.

“Jo, jo. Arbitrazhi nuk është i mundur”, tha Markoviq për televizionin publik të Kosovës.

‘Bëjë ftesë që parlamenti i Kosovës në afatin më të shkurtër të ratifikojë marrëveshjen dhe të hapen të gjitha perspektivat për Kosovën, Malin e Zi dhe tërë regjionin”, theksoi ai.

Markoviq tha se në Kosovë po vjen me ftesë të kryeministrit Haradinajt dhe se në agjendë kanë thellimin e bashkëpunimit në mes të dy vendeve.

‘Do të tentojmë të gjejmë përgjigje më të mira për të gjitha çështjet që janë në interes të të dyja shteteve”, tha Markoviq.

Të martën Markoviq do të vizitojë Kosovën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.