fbpx

Maqedonia drejtë kolapsit, 40 të vdekur për 24 orë nga COVID 19

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 40 pacientë me COVID-19.

Brenda po kësaj kohe janë bërë 1.683 testime për coronavirus, ndërsa 591 raste kanë rezultuar pozitiv.

Prej tyre në Shkup-218, Kumanovë-47, Shtip-21, Prilep-26, Tetovë-28, Strugë-2, Veles-24, Manastir-36, Ohër-2, Kavadar-9, Gostivar-46, Strumicë-22, Kriva Pallankë-4, Radovish-1, Krushevë-2, Koçan-9, Probishtip-3, Demir Hisar-1, Makedonski Brod-1, Pehçevë-1, Berovë-1, Vallandovë-5, Vinicë-10, Dellçevë-5, Kratovë-1, Shën Nikollë-16, Kërçovë-29, Resnjë-6, Negotinë-15.

Kanë ndërruar jetë edhe 40 pacientë me COVID-19: dhjetë nga Shkupi (66, 66, 76, 61, 51, 72, 52, 83, 49 dhe 84 vjeç), dy nga Kumanova (77 dhe 77), tre nga Shtipi (70, 62 dhe 80), pesë nga Prilepi (63, 62, 66, 54 dhe 64), një nga Tetova (55), dy nga Struga (56 dhe 60), tre nga Velesi (70, 51 dhe 89), tre nga Manastiri (69, 69 dhe 71), dy nga Kavadari (67 dhe 78), tre nga Gostivari (71, 65 dhe 81), një nga Dojrani (56), një nga Strumica (84), një nga Krusheva (76), një nga Shën Nikolla (68 vjeç) dhe dy pacientë nga Kërçova (75 dhe 81 vjeç).

Ndërsa Instituti për Shëndet Publik ka regjistruar 439 pacientë të shëruar. Me rastet e sotme numri i përgjithshëm i të infektuarve shkon në 47.636, prej të cilëve 27.803 janë shëruar, ndërsa 1.345 kanë ndërruar jetë. Numri i rasteve aktive është 18.488.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.