Ballina / KOSOVA / Maliqi: Marrëveshja përfundimtare me Serbinë ka dy vjet që është në letër
shkelzen-maliqi

Maliqi: Marrëveshja përfundimtare me Serbinë ka dy vjet që është në letër

Publicisti Shkëlzen Maliqi ka thënë se marrëveshja përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë ka kohë që është konstrukt i konsoliduar dhe i vënë në letër, që mund të ndryshohet vetëm në nuanca.

Në Info Magazine të Klan Kosovës, ai ka deklaruar se në dy vitet e fundit ajo është diskutuar dhe se Serbia po mundohet që në çastet e fundit të ndryshojë diçka në mënyrë që, siç thonë politikanët serbë, të kenë me çka të dalin para popullit serb.

“Te ne është krijuar përshtypja se nuk është arritur asgjë me dialog dhe se nuk ka pasur rezultate. Unë mendoj se është e kundërta. Pse po flitet tash për fundin e dialogut? Sepse kemi marrëveshje teknike të cilat po realizohen”.

“Marrëveshja përfundimtare është e gatshme tashmë dhe mund të ndryshohet ndonjë nuancë. Ajo tash e dy vjet është nëpër duar. Natyrisht se ka gjëra që ende duhet të ndryshohen. Serbia ende po mundohet që në momentet e fundit të nxjerrë diçka”.

“Jemi shumë afër zgjidhjes. Serbia e ka një tjetër problem: pro-rusët. Ata po mundohen ta prishin krejt procesin, në të gjitha nivelet. Duan ta prishin çdo mollë të dialogut dhe të marrëveshjeve që janë arritur”.

@Fluidi

Provo po ashtu

pavarësia, kosova, 17 shkurt

Kosova shënon 11-vjetorin e pavarësisë

Në 11-vjetorin e pavarësisë, Kosova po zhvillohet gradualisht me gjithë sfidat që i paraqiten përpara, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.