edi rama, emanuel macron, frnaca, shqiperia, andora, armenia, euro2020

Macron i kërkon falje Ramës

Incidenti me himnin dhe shtetin në ndeshjen Francë-Shqipëri

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka përcjellë një mesazh kryeministrit Edi Rama, duke kërkuar ndjesë për atë që ai e ka quajtur gabim të patolerueshëm të Federates Franceze të Futbollit mbi ngatërrimin e himnit shqiptar!

Presidenti Macron ka vlerësuar reagimin e lojtarëve shqiptarë dhe ka thënë se e konsideronte sidoqoftë të nevojshme, shprehjen e një ndjese të sinqertë.

Ndërsa, kryeministri Rama e ka çmuar gjestin e Presidentit të Francës, duke e falenderuar atë për mesazhin e tij të ndjesës, pavarësisht se gafa e papranueshme është bërë nga Federata Franceze e Futbollit.

Mbrëmë u zhvillua loja Francë- Shqqipëri , ndërsa himni shqiptar u ngatërrua me himin e Andorës, ndërsa kombëtarja u ngatërrua me Armeninë.

Mediat europiane e quajtën të gabuar dhe figurë e keqe e Francës.

Të kenë ndikuar këto gabime që për rezultat ndeshja përfundoi Franca 4-1 Shqipëria.

Video ku intonohet himni gabim si dhe shteti: https://www.thesun.co.uk/author/jordan-davies/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.