fbpx

LIFESTYLE

Ja pse numri 7 konsiderohet me fat

numri 7

Shumë herë përmendet numri shtatë nëpër histori – në besime fetare, kultura dhe qytetërime të lashta. Numri shtatë më shpesh është i lidhur me fatin e mirë. Besohet se rëndësia e shtatës nisi në kohët e lashta. Gjatë asaj kohe, përpara shpikjes së teleskopit, vetëm shtatë planete ishin të dukshëm …

Lexo më shumë

Sonte pritet një rrebesh meteorësh

meteoret

Sonte mbi kokat tona Universi do të na dhurojë një spektakël të jashtëzakonshëm. Në orët e hershme të ditës se nesërme, ose sonte pas mesit të natës, Reshja Geminid e Meteorëve do ta arrijë klimaksin, në sistemin diellor shumë afër nesh, në fakt në sistemin tonë. Meteorët digjen në mes …

Lexo më shumë

Si të lexojmë vijat e dorës?

hiromantia, vijat e dorës

“Leximi” i tre vijave kryesore të dorës dhe lidhja e tyre simbolike me mënyrën tonë të jetesës E dinit që sa herë jemi të zemëruara ose të shqetësuar, duart skuqen, ndërsa kur jemi të trishtuar ato zverdhen? Ndoshta jo. Për shumë nga ne duart janë thjesht “mjete pune”, për të …

Lexo më shumë