Ballina / LIFESTYLE (page 40)

LIFESTYLE

Njihuni me dy lulet e mrekullisë

Shkencëtarët në Kili kanë zbuluar molekula tek dy lloje lulesh që rriten në Antarktidë dhe që i mbrojnë ato nga rrezatimi diellor. Molekulat mund të përdoren për produkte që mbrojnë njerëzit nga rrezet e diellit apo për bimët e pambrojtura. Hulumtuesit në Universitetin e Santiagos, duke studiuar bimët antarktike të …

Lexo më shumë

Ju dridhet syri, ja zgjidhja

Dridhja e syve mund të jetë gjithashtu një simptomë e kushteve të caktuara të syrit, duke përfshirë glaukomën, blefaritin (inflamimin e qepallave), uveitën (një lloj tjetër inflamimi në sy) ose konsumim i kornesë. Kur të shkoni tek mjeku “Dridhjet zakonisht janë beninje dhe duhet të zgjasin vetëm disa javë”, thotë …

Lexo më shumë