Ballina / KOSOVA / LDK fajëson Qeverinë për ngjarjet në UP
ldk

LDK fajëson Qeverinë për ngjarjet në UP

Lidhja Demokratike e Kosovës, konsideron se ngjarjet e fundit në Universitetin e Prishtinës, janë të papranueshme dhe se tashmë fajtore e vetme është Qeveria e Kosovës, e cila nuk ka vullnet që ta tejkalojë situatën.

“Lidhja Demokratike e Kosovës, nëpërmjet Grupit parlamentar të saj, në bashkëpunim me Grupet parlamentare të AAK-së dhe të VV-së, tash e dy ditë po përpiqet që të kaloja një numër rekomandimesh, me anën  e të cilave do të adresoheshin përgjegjësitë dhe do të bëhej e mundur të ndryshohej gjendja për të mirë, por një gjë e tillë po pamundësohet për shkak të bojkotimit të seancës nga ana e PDK-së dhe koalicionit qeveritar”, thuhet në një njoftim për media të LDK-së.

MË tutje në njoftim thuhet se LDK, vlerëson se Qeveria nuk mund të mbrojë paligjshmëritë të UP duke i rrahur dhe arrestuar  studentët dhe qytetarët e Kosovës, dhe se i bën thirrje Qeverisë që të heq dorë nga uzurpimi që i ka bërë UP-së, me anën e militantëve të vet, dhe të hapë rrugë që situata të normalizohet.

Provo po ashtu

Dy tërmete kanë goditur sot Kosovën

Për pak orë dy tërmete kanë goditur Kosovën, raporton Gazeta Express. Një tërmet ka goditur …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.