Ballina / Lajme

Lajme

Edhe zyrtarisht nuk është më kryeministër

haradinaj

Haradinaj zyrtarisht i dorëzon Kuvendit dorëheqjen Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, i cili dha dorëheqje të premten, sot zyrtarisht e ka dorëzuar horheqejen në Kuvend. “Letra e dorëheqjes u është proceduar menjëherë anëtarëve të Kryesisë së Kuvendit dhe kryetarëve të grupeve parlamentare”, thuhet në njoftimin e kuvendit. Haradinaj u dorhiq …

Lexo më shumë

Shpresat e Maqedonisë për në BE

macron, maqedonia, be

Macron thotë se se nuk do të pranojë zgjerim të BE-së derisa vet brenda BE-ja të bëjë reformat e nevojshme Presidenti francez Emanuel Makron ka kritikuar mungesën e marrëveshjeve brenda BE-së për shpërndarjen e funksioneve udhëheqëse në Union dhe përsëri ka bërë thirrje për reofrma institucionale në Bashkimin Europian, transmeton …

Lexo më shumë

Edi Rama i vetëm fitoi 100 përqind

edi rama, vetem, zgjedhjet

Partia Socialiste fiton të gjitha bashkitë e Shqipërisë Partia Socialiste në Shqipëri fitoi 61 bashkitë e këtij vendi në zgjedhjet lokale të 30 qershorit, të cilat u mbajtën pa opozitën. Në 31 nga 61 bashkitë, Partia Socialiste ka qenë pa asnjë kundër-kandidat, ndërsa në 30 të tjerat kanë garuar kandidatë …

Lexo më shumë

Bisedimet që zgjatën 19 orë

bisedimet,be,postet

Pas bisedimeve më të gjata në histori, BE-ja afër marrëveshjes për postet kryesore Udhëheqësit e Bashkimit Evropian janë afër zgjedhjes së socialistit holandez, Frans Timmermans, si kryetar të Komisionit Evropian. Kështu deklaruan dy diplomatë të hënën. Bisedimet për këtë çështje kanë zgjatur 19 orë deri tash. Përndryshe, sipas një marrëveshjeje …

Lexo më shumë

A ka Kosova mungesë të ujit?

Vala e nxehtësisë, po parashihet të përfshijë edhe Kosovën Në raste të tilla kur stina e verës karakterizohet me temperatura të larta e reshje të pakta shiu, kryesisht mund të sjellë si pasojë rënien e nivelit të ujit në liqenet akumuluese në vend, duke shkaktuar reduktime në furnizimin me ujë …

Lexo më shumë

Presidenti dhe kryeministri “nuk kanë pasur informacion për deportimin”

Pas arrestimit dhe deportimit të gjashtë shtetasve turq të shkollës “Mehmet Akif” nga Kosova, kanë reaguar krerët më të lartë shtetërorë. ​Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi përmes një postimi në Facebook ka shprehur zhgënjimin e tij lidhur me, siç ka thënë, dështimin e mbrojtjes së parimeve thememore “të të drejtave …

Lexo më shumë