Ballina / Shëndet & Fitnes / Ky robot do të trajtojë kancerin
nano roboti

Ky robot do të trajtojë kancerin

Robotë të vegjël shumë shpejt do të përdoren për të trajtuar kancerin në pjesë të vështira të trupit.

Shkencëtarët kanë krijuar një grup makinerish mjaft të vogla “biohibride”, që janë në përmasën e një rruazë e kuqe gjaku.

Gjatë testimit fillestar, robotët u drejtuar magnetikisht në zonat e stomakut të minjve, ku vranë tumoret kanceroze dhe duke lënë të padëmtuara qelizat e shëndetshme.

Shkencëtarët shpresojnë se e njëjta teknikë duhet të përdoret tek njerëzit për të vendosur ilaçin në zonën e duhur. Robotët u krijuan nga një skuadër ndërkombëtare shkencëtarësh të drejtuar nga Universiteti kinez i Hong Kongut, duke lidhur algat e vogla me pjesë magnetike.

Doktor Qi Zhou, një nga autorët e studimit, thotë se këta robotë super të vegjël mund të përdorin në një sërë mënyrash, përfshi diagnostifikimin e sëmundjeve, dhe ndihmesë në terapinë e pjesëvetë trupit që janë të vështira për t’u trajtuar.

Check Also

migrena

Kripa ju ndihmon t’a ndaloni migrenën, ja metoda

Migrena është një nga ato gjëra që shumë lehtë mund të të shkatërrojë gjithë ditën …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *