Ky lëng do t’ju lirojë nga helmet dhe kilogramët e tepërt

Bima aloe vera vepron kundër inflamacionit, viruseve, baktereve dhe kërpudhave, është e shkëlqyeshme për lëkurën si edhe për shëndetin në përgjithësi.

Është plot e mbushur me vitamina dhe minerale, duke përfshirë vitaminat A, B1, B2, B3, B6, B12, C dhe E, magnez, kalcium, hekur, zink, selen dhe kalium.

Gjithashtu është e pasur me amino-thartira dhe ndihmon në alkalizimin e trupit. Pos kësaj, polisaharidet dhe antioksidansete aloe verës përmirësojnë imunitetin e organizmit.

Aloe vera është një ndër bimët të cilat është më së lehti të kultivohen. Kërkon mirëmbajtje minimale, vetëm herë pas here ujitje, ngrohtësi dhe fertilizim të herë pas hershëm.

Aloe verën është mirë ta mbani në dhomën e gjumit, sepse ndihmon te pagjumësia.
Kjo bimë e lëngshme ka fletë të trasha të mbushura me xhel, i cili mund shumë lehtë të mblidhet. Thjesht pritni fletën me thikë, qërojeni dhe shtrydhni xhelin për cilindo qëllim të përmendur më poshtë.

Rekomandohet përdorimi i fletëve më të mëdha dhe më të pjekura në mënyrë që të nxirrni të mirën maksimale, sepse ato fletë përmbajnë përqendrim më të madh të xhelit.

Bëni lëng detoksifikimi nga aloe vera
Lëngu i aloe verës është zgjedhje e mirë për detoksifikim, duke pasur parasysh që pastron organizmin, ndihmon edhe në humbje peshe.

Lëngu i aloe verës është i dobishëm edhe për zemër, në saje të përbërjes së beta sitosterolit, i cili pengon absorbimin e kolesterinës në trup dhe zvogëlon nivelin e triglicerideve.
Për shkak të cilësive laksative të saj, lëngu i aloe verës ndihmon në rastet e kapsllëkut, mirëpo mos e pini në sasi të mëdha, sepse mund të shkaktojë diarre.
Përbërësit për detoksifikiminn e lëngut nga aloe vera: – fletë aloe vere, – portokall, – ujë (sipas zgjedhjes).

Përgatitja:
1. Nxirrni xhelin nga fleta e aloe verës duke e gërryer me thikë.2. Dy lugë xhel qitni në blender në mënyrë që bëhet i imët.3. Kullojeni lëngun nga portokalli ashtu që të përftoni një gotë lëng dhe shtojeni në xhelin e imtësuar të aloe verës.4. Sipas dëshirës, shtoni një gotë ujë.5. Përzierjen përpunojeni në blender rreth 1 minutë dhe pastaj lëngu është i gatshëm për konsumim.
Kujdes:
Mos konsumoni më shumë se 2 lugë xhel aloe verës në ditë. Konsumimi i aloe verës nuk u rekomandohet shtatzënave dhe nënat të cilat kanë fëmijë për gjiri.
Gjithashtu, këshillohuni me mjeku rreth konsumimit oral të aloe verës nëse merrni lloje të caktuara ilaçesh si p.sh. diuretikët.
Provoni këtë pije të fuqishme nga aloe vera dhe dy përbërës të cilët heqin kilogramët dhe kthejnë forcën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!