Ballina / LIFESTYLE / Fun / Ky fshat i pushimeve drejtohet nga spiunë
fshati drejtuar nga spiunet

Ky fshat i pushimeve drejtohet nga spiunë

Arous ishte një vendpushim turistik ideal në shkretëtirën sudaneze, në brigjet e Detit të Kuq. Por ky destinacion magjepsës ishte një bazë për agjentët izraelitë me një mision sekret.

Vendpushimi ishte një front i krijuar dhe drejtuar nga operativët e agjencisë së inteligjencës të Izraelit “Mossad” ,për më shumë se katër vjet në fillim të viteve 1980, raporton BBC.

Ata e përdorën atë si një mbulesë për një mision të jashtëzakonshëm humanitar për të shpëtuar mijëra hebrenjtë etiopianë të bllokuar në kampet e refugjatëve në Sudan dhe i evakuan ata në Izrael. Sudani ishte një vend armik arab dhe misioni duhej të bëhej pa e kuptuar askush, transmeton RTKlive.

“Ishte sekret shtetëror, askush nuk fliste për këtë”, thotë Gad Shimron, një nga agjentët që shërbeu në fshat. “As familja ime nuk e dinte.”

@Fluidi

Provo po ashtu

shtetet me te vogla ne bote

Ja cilat janë 10 shtetet me të vogla në botë

Por, disa vende janë aq të vegjël saqë qytetet brenda kombeve të tjera janë gjigantë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.