Ballina / Galeria / Ky është njëri nga fiset më misterioze në botë
fisi 09

Ky është njëri nga fiset më misterioze në botë

Fotografët Carol Beckwith dhe Angela Fisher kanë kaluar më shumë se 30 vjet duke kapur momente nga ceremonitë, ritualet dhe jeta e përditshme e një fisi afrikanë.

Kjo pamje e jashtëzakonshme tregon historinë e fisit Dinka në Sudan.

Stili i jetesës së Dinkës ndryshon në varësi të stinës. Gjatë sezonit të shiut njerëzit Dinka jetojnë në vendbanime të qëndrueshme të savanës dhe rritin drithëra të ndryshme, ndërsa gjatë sezonit të verës ata kullosin bagëtitë përgjatë lumenjve rreth rajonit të tyre.

Jetët e tyre janë të ndërthurura ngushtë me këto kafshë: Kur mbusin 16 vjec, burrave të Dinkës u jepet një ka. Emri i kaut bëhet pjesë e emrit të të rinjve. Ndërkohë që rritet, burrat gjithashtu i japi forma ë ndryshme brirëve të gjatë të kaut të tyre.

Check Also

Është hotel, por befasitë e njerëzve nuk kanë skaj

Të gjithë investitorët hedhin miliona për të ofruar kushte komode e luksoze në hotelet e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *