Kush është i vrari, e kush është pjesë e 'grupit të zjarrit'

Pjesëtari i njësiteve speciale policore të Shqipërisë, i cili u vra gjatë një aksioni policor të mërkurën në Lazarat është identifikuar. Ai është Ibrahim Basha.

Basha ka qenë pjesë e Batalionit Special të Ushtrisë, dhe ka qenë pjesë e disa misioneve në Afganistan.  Prej 6 muajsh ishte bërë pjesë e Forcave Speciale RENEA.

Ndërkaq si mëson infoglobi nga zyrtarët policorë të Shqipvrisë pjesëtarët e “grupit të zjarrit” në Lazarat, grup ky që besohet se hapi zjarr ndaj forcave policore dhe që vrau një pjesëtarë të forcave të rendit e plagosi dy të tjerë janë personat me inicialet si më poshtë.

Rustem, Denis dhe Albi Mahmutaj

Arbion dhe Alban Aliko

Bervin Basho

Edmond Boçi

Zhaklin Derxho

Xhuljano Nuri

Gurim Skënderi

Xhemal Gjini

Fatmir Gërveshi

Jeton Kalemi

Albon Meçi

Xhemil Gjollesha

Sinan Rabaj

Eligent Basha

Sevo Shurdhi

Endush Aliko

Ani Hiri

G.B.

Policia bën me dije se u ka bërë thirrje këtyre personave që të dorëzohen pranë organeve ligjvënëse. Ndërkohë, rreth 400 pjesëtarë të forcave speciale të RENEA-s kanë rrethuar fshatin dhe janë vënë në ndjekje të personave që kanë shtënë me armë zjarri të marten mbrëma dhe që kanë vrarë sot një policë e kanë plagosur dy të tjerë. /infoglobi/e

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.