Ballina / KOSOVA / Kurti pa kundërkandidat, prezanton platformën e tij
Albin Kurti, Vetëvendosje

Kurti pa kundërkandidat, prezanton platformën e tij

Në fillimin e fjalimit të tij të gjatë, Kurti ka falënderuar ish-kryetarin Ymeri, duke thënë se ky i fundit mbetet anëtar dhe deputet i Lëvizjes me të cilën do të konsultohet edhe pasi të zgjidhet kryetar.

Me ovacione e duartrokitje që kanë zgjatur disa minuta është pritur kandidati i vetëm për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

Para se Kurti të niste prezantimin, deputetja Albulena Haxhiu, ka falënderuar për kontributin të gjithë anëtarët e kësaj partie, përfshirë edhe të dorëhequrit nga kryesia..

Pos ish-kryetarit Visar Ymeri, ajo ka veçuar dhe tre kryetarët e komunave nga kjo parti: kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti, atë të Kamenicës, Qëndron Kastrati dhe të parin e Prizrenit, Mytaher Haskuka.

Megjithatë, falënderimin nga afër ka mundur ta dëgjojë vetëm ky i fundit, pasi Ymeri, Kastrati e Ahmeti nuk kanë qenë në këtë tubim.

I pari i Prishtinës, gjatë ditës është lajmëruar nga Tirana, ku ka pasur një takim me homologun e tij, Erion Veliaj.

Aty kanë munguar edhe të gjithë të dorëhequrit nga pozitat drejtuese në këtë parti.

Në fjalimin e saj hyrës, Haxhiu e ka quajtur Kurtin “aktivist model”.

Në fillimin e fjalimit të tij të gjatë, Kurti ka falënderuar ish-kryetarin Ymeri, duke thënë se ky i fundit mbetet anëtar dhe deputet i Lëvizjes me të cilën do të konsultohet edhe pasi të zgjidhet kryetar.

Pasi tha se i vjen keq që nuk ka kundër-kandidat, shtoi se ky fakt nuk e bën jo-demokratike zgjedhjen e tij të mundshme në krye të partisë.

Kurti më pas ka folur për parimet dhe mënyrën e organizmit që synon ta bëjë brenda partisë.

Pasi tha se nuk duhen pushtete të forta as brenda e as jashtë partisë, shtoi se Lëvizja duhet të udhëhiqet nga ideja e saj.

Zgjedhjet e brendshme në këtë parti do të mbahen më 21 janar.

Lëvizja Vetëvendosje është futur në këtë proces të parakohshëm zgjedhor pas dorëheqjes së Visar Ymerit, nga pozita e të parit të saj.

@Fluidi

Provo po ashtu

Ruairi O Connell, Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë

O’Connell : Zyrtarët e korruptuar kosovarë nuk do të mund të hyjnë në Britani

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell ka shkruar se zyrtarëve të korruptuar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.