fbpx

KURIOZITETE

Qytetet më të ftohta të botës

Ekzistojnë disa zona dhe qytete të cilat janë më të ftohtat në botë. Nga Kanadaja në Kazakistan, këto janë qytetet më të ftohta në botë, të renditura nga më të ngrohtat në të ftohtë bazuar në temperaturën mesatare të janarit. Astana, Kazakistan -14.2 gradë celsius International Falls, Minesota, Shtetet e …

Lexo më shumë

Mrekullia mjekësore: Gruaja vdiq 70 vjet më parë, por qelizat e saj janë ende gjallë

Afro-amerikania Henrietta Lacks (1920-1951) mbeti në librat shkollorë mjekësorë, duke iu falënderuar “qelizave të pavdekshme” që u përdorën për dekada për kërkime të rëndësishme. Henrietti, një grua e varfër, u diagnostikua me kancer në nëntor të vitit 1950. Ajo ishte vetëm 30-vjeç dhe po kurohej në Spitalin John Hopkins, asokohe …

Lexo më shumë