fbpx

KURIOZITETE

Ja si do të duket ambasada e SHBA-së

Gurthemeli për ndërtimin e objektit të ri të ambasadës së SHBA-së në Kosovë u bë para disa ditësh nga presidentja e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga dhe Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikë, Tracey Ann Jacobson. Objektin e Ambasadës Amerikane në Kosovë do ta ndërtojë “B. L. International of Birmingham” …

Lexo më shumë

Sa shpenzon truri juaj?

truri

Elefantët flejnë katër deri në pesë orë në ditë. Truri juaj shpenzon 20 deri 25% të oksigjenit që e thithni. Ju mund ta ngritni lopën shkallëve por nuk mund ta zbritni. Elefantët janë mamlët e vetëm që nuk mund të kërcejnë. Gjuha është organi i cili shërohet më së shpejti …

Lexo më shumë

Peshku që parlajmëron tërmetet

Peshku me formë të çuditëshme dhe emërtimin latin Regalecus glesne, është krijesë gjigante e thellësive të detit, ndërsa shkenctarët çuditërisht dijn pak për të. Peshku u zbulua kohëve të fundit në bregdetin Aramoani në Zelandën e Re. Supozohet se jeton në thellësi prej 1.000 metra, por ndonjëherë noton në sipërfaqe, …

Lexo më shumë