fbpx

KURIOZITETE

Një homazh për dashurinë, statujat që lëvizin në Gjeorgji 

“Burri dhe gruaja” është një statujë 8 metër e lartë e konceptuar nga skulptorja gjeorgjiane  Tamara Kvesitadze. Vepra gjendet në qytetin bregdetar të Batumit në Gjeorgji dhe përfaqëson dy personazhe të një novele të shkrimtarit azerbajxhanas, Kurban Said. Burri dhe gruaja personifikojnë djalin mysliman me emrin Ali dhe princeshën gjeorgjiane …

Lexo më shumë