KURIOZITETE – InfoGlobi https://infoglobi.com Lajmet kryesore nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Bota Sun, 13 Oct 2019 13:34:39 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 Ja si duket eklipsi nga gjithësia https://infoglobi.com/ja-si-duket-eklipsi-nga-gjithesia-2/ https://infoglobi.com/ja-si-duket-eklipsi-nga-gjithesia-2/#respond Sun, 13 Oct 2019 13:25:01 +0000 https://infoglobi.com/?p=103856 Ja si duket eklipsi nga gjithësia

Gjithnjë e më të shpeshta janë pamjet e regjistruara nga gjithësia. Në këte video prezentphen disa sosh!!!

The post Ja si duket eklipsi nga gjithësia appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/ja-si-duket-eklipsi-nga-gjithesia-2/feed/ 0
Magjia e ‘Infinite cave’ https://infoglobi.com/magjia-e-infinite-cave/ https://infoglobi.com/magjia-e-infinite-cave/#respond Sun, 13 Oct 2019 13:01:17 +0000 https://infoglobi.com/?p=103907 Magjia e ‘Infinite cave’

Pamja që po e shihni, është mrekullia e shpellës së zbuluar para disa vitesh në Vietnam, e që njihet me emrin, Shpella Pa Fund ose ‘Infinite cave’. Shpella besohet se është rreth 4km e gjatë dhe si theksojnë shkenctarët, ka ekzistuar me miliona vite, e pavërejtur në Vietnamin qendrorë. Shpella tanimë është shndërruar në një …

The post Magjia e ‘Infinite cave’ appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/magjia-e-infinite-cave/feed/ 0
5 shtetet me inteligjencën më të lartë në botë https://infoglobi.com/5-shtetet-inteligjencen-te-larte-ne-bote/ https://infoglobi.com/5-shtetet-inteligjencen-te-larte-ne-bote/#respond Sun, 13 Oct 2019 12:51:25 +0000 https://infoglobi.com/?p=104927 5 shtetet me inteligjencën më të lartë në botë

Një hulumtim i fundit, i kryer nga një institut ndërkombëtar edukativ, ka hulumtuar dhe analizuar zonat e zakonshme të interesit për të përpiluar disa statistika të cilat u kanë ndihmuar atyre të kuptojnë se cilat shtete e kanë inteligjencën më të lartë mesatare. Më poshtë i gjeni pesë shtetet me inteligjencën më të lartë mesatare …

The post 5 shtetet me inteligjencën më të lartë në botë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/5-shtetet-inteligjencen-te-larte-ne-bote/feed/ 0
Singapori i 40 vjetëve https://infoglobi.com/singapori-i-40-vjeteve/ https://infoglobi.com/singapori-i-40-vjeteve/#respond Sat, 12 Oct 2019 15:09:32 +0000 https://infoglobi.com/?p=103839 Singapori i 40 vjetëve

Pamja sipër shpalon gjendjen se si dukej Singapori në vitin 1976. Porti aziatik Singapor, 40 vjet më vonë ka pamje krejtësisht tjetër. Ai tani është porti më dinamik detar. Çka janë 40 vjet për zhvillimin e një mega metropoli (1974 -2005) ????/infoglobi/v.b.

The post Singapori i 40 vjetëve appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/singapori-i-40-vjeteve/feed/ 0
A e dini çfarë ndodh në trup kur pini Coca-Cola? https://infoglobi.com/a-e-dini-cfare-ndodh-ne-trup-kur-pini-coca-cola/ https://infoglobi.com/a-e-dini-cfare-ndodh-ne-trup-kur-pini-coca-cola/#respond Sat, 12 Oct 2019 13:55:39 +0000 https://infoglobi.com/?p=105863 A e dini çfarë ndodh në trup kur pini Coca-Cola?

A e dini çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini një Coca-Cola? Kjo pije është një nga pijet më të këqija për konsumim, sepse përmban shumë sheqer. Coca-Cola po ashtu është e pasur me kafeinë dhe nuk është aspak e mirë për trupin. Ja si ndikon Coca-Cola në trupin tuaj: Kur pini një cola, përmbajtja …

The post A e dini çfarë ndodh në trup kur pini Coca-Cola? appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/a-e-dini-cfare-ndodh-ne-trup-kur-pini-coca-cola/feed/ 0
Ngordh breshka më e vjetër në botë, 344-vjeçare https://infoglobi.com/ngordh-breshka-me-e-vjeter-ne-bote-344-vjecare/ https://infoglobi.com/ngordh-breshka-me-e-vjeter-ne-bote-344-vjecare/#respond Fri, 11 Oct 2019 07:11:16 +0000 https://infoglobi.com/?p=154937 Ngordh breshka më e vjetër në botë, 344-vjeçare

Alagba, breshka më e vjertër në botë ka ngordhur në moshën 344- vjeçare. Ishte një kafshë shumë e dashur nga popullsia vendase e qytetit të Ogbomoso në Nigeri, gjithashtu edhe nga vizitorët e shumtë që vinin për ta parë nga afër breshkën. Alagba u konsiderua nga vendasit si “e shenjtë” dhe me fuqi kurative për …

The post Ngordh breshka më e vjetër në botë, 344-vjeçare appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/ngordh-breshka-me-e-vjeter-ne-bote-344-vjecare/feed/ 0
Mjalti, i vërtetë apo i përzier – si ta dalloni https://infoglobi.com/mjalti-i-vertete-apo-i-perzier-si-ta-dalloni/ https://infoglobi.com/mjalti-i-vertete-apo-i-perzier-si-ta-dalloni/#respond Fri, 11 Oct 2019 07:10:22 +0000 https://infoglobi.com/?p=154935 Mjalti, i vërtetë apo i përzier – si ta dalloni

Ju ka ndodhur të gjithëve që përpara se të blini një vazo me mjaltë, të keni pyetur nëse është 100 përqind i tillë apo jo. Por jo të gjithë kanë aftësinë që ta dallojnë, edhe pse ka disa forma. Mjalti bio ka grimëza të vogla brenda tij, që janë pjesë e polenit, hojeve ose bletëve …

The post Mjalti, i vërtetë apo i përzier – si ta dalloni appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/mjalti-i-vertete-apo-i-perzier-si-ta-dalloni/feed/ 0
Janë 2-euroshe, por vlejnë 2 mijë! https://infoglobi.com/jane-2-euroshe-por-vlejne-2-mije/ https://infoglobi.com/jane-2-euroshe-por-vlejne-2-mije/#respond Mon, 07 Oct 2019 07:17:02 +0000 https://infoglobi.com/?p=154591 Janë 2-euroshe, por vlejnë 2 mijë!

Tetë janë prerjet e monedhës së euros aktualisht në qarkullim. Të gjitha janë njësoj për nga forma dhe pesha. Ndryshimi i vetëm qëndron në hapësirën anësore, ku secili vend i unionit ekonomik dhe monetar ka të drejtën të “stampojë” pamjen që dëshiron. 19 vendeve të BE-së, që e kanë adoptuar euron i shtohen dhe katër …

The post Janë 2-euroshe, por vlejnë 2 mijë! appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/jane-2-euroshe-por-vlejne-2-mije/feed/ 0
Autostrada gjermane: ‘Shkelja’ sa të duash?! https://infoglobi.com/autostrada-gjermane-shkelja-sa-te-duash/ https://infoglobi.com/autostrada-gjermane-shkelja-sa-te-duash/#respond Sun, 06 Oct 2019 06:24:01 +0000 https://infoglobi.com/?p=154429 Autostrada gjermane: ‘Shkelja’ sa të duash?!

Bundesautobahn shtë autostrada më e shpejtë në botë, e njëkohësisht edhe si më e njohura, në të cilën nuk ka kufizim klasik të shpejtësisë Autobahn apo Bundesautobahn është autostrada gjermane e cila degëzohet në rreth 13.000 kilometra. Merret si autostrada më e shpejtë në botë, e njëkohësisht edhe si më e njohura, në të cilën …

The post Autostrada gjermane: ‘Shkelja’ sa të duash?! appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/autostrada-gjermane-shkelja-sa-te-duash/feed/ 0
E uli pagën e vet për t’ia rritur punonjësve të tij https://infoglobi.com/e-uli-pagen-e-vet-per-tia-rritur-punonjesve-te-tij/ https://infoglobi.com/e-uli-pagen-e-vet-per-tia-rritur-punonjesve-te-tij/#respond Thu, 03 Oct 2019 07:54:03 +0000 https://infoglobi.com/?p=153588 E uli pagën e vet për t’ia rritur punonjësve të tij

Një shef që uli pagën e vet për t’ia rritur punonjësve të tij katër vite më parë, tani po e bën sërish. Dan Price, kreu i Gravity Payments me bazë në Seattle tha të martën se të gjithë të punësuarit në kompaninë e tij e re Boise në Idaho do fitojnë një pagë minimale vjetore …

The post E uli pagën e vet për t’ia rritur punonjësve të tij appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/e-uli-pagen-e-vet-per-tia-rritur-punonjesve-te-tij/feed/ 0