Ballina / KURIOZITETE

KURIOZITETE

Diçka misterioze në univers, shkencëtarët mendojnë se është Planeti i Nëntë

diçka misterioze në univers, shkencëtarët mendojnë se është Planeti i Nëntë

Një nga misteret më të mëdha në univers duket se është gati të zgjidhet. Shumë astronomë janë të bindur se “Planeti i Nëntë” ekziston përtej Jupiterit. “Sa herë që bëjmë një foto”, tha Surhud More, një astronom në Universitetin e Tokios, për Washington Post, “ekziston mundësia që Planeti i Nëntë …

Lexo më shumë

Lundrim virtual

Lundrim virtual

Rreth 400 vjet më parë, eksploruesi anglez, Kapiteni John Smith lundroi nëpër gjirin e Çesapikut në brigjet lindore të Shteteve të Bashkuara, që njihet si pellgu më i madh ujor i vendit ku uji i ëmbël nga lumenjtë dhe rrjedhat përzihet me ujin e kripur të oqeanit. Ai përpiloi hartat …

Lexo më shumë