Kura për fytyren, celulitin ,thonjte dhe flokët

Për të parandaluar plakjen e fytyrës, madje edhe gjyshet tona kishin traditën e përgatitjes se Maskave kundra rrudhave te pergatitur ne kushtet e shtëpise:

1. Maska per fytyre me tul molle

Ajo më popullorja dhe me e efekteshmja është padyshim MASKA per fytyre me molle :

Perzieni tulin e nje modhe pasi ta keni shtypur e bere pure me te verdhen e nje veze. Perzieni mire dhe shtrijeni mbi fytyre duke e lene per 10-15 minuta ,Shplajeni me uje te fresket.

Molla eshte e pasur me vitamina për rigjallërimin e lëkurës se rrudhur, dhe ka një astringent për lëkurën e papastër. Është e lehtë për tu përgatitur dhe e lë fytyrën tuaj me të vërtetë të butë.

2. Mjekimi popullor natyror: Kafeja

Që nga ditët e gjysheve tona, ka pasur kaq shumë mënyra për ripërdorimin e llumit te kafese .ato ishin kura me te vertete shume te mira te bera ne kushtet e shtepise per te tonifikuar lekuren dhe per te luftuar celulitin.

Perzieni një gjysmë gotë me llum kafeje me dy lugë vaj ulliri. Aplikoni përzierjen në pjeset e trupit me celulit duke e lënë te veproje për 20-30 minuta. Shpëlajeni me ujë të freskët duke e përsëritur të paktën 2 herë në javë. Kafeina përmirëson lëkurën.

3. Mjekimi popullor: Vajit te ullirit

Ja nje tjeter kure natyrale per te mbajtur thonjte ne shendet te mire, me nje siperfaqe te bute e te shkelqyeshme
Vaji i ullirit sherben per ti forcuar , ne bashkpunim me limonin i cili ka veti zbardhuese ndihmon te duken te ushqyera e hidratuara

4. Kure natyrale per floket nga hithra

Kur gjyshet tona kishin flokë te brishtë dhe probleme me renien e tyre përdornin një locion natyrore për ti forcuar ato qe në rrenje. Një infuz i hithres eshte një ilaç natyral, i thjeshtë por me të vërtetë efektiv.

Per pergatitjen e ketij lengu ju nevojiten “50 gram hithra te grira të freskëta duke i vënë ato në një tenxhere me rreth 200 ml ujë qe te Vlojne për 15 minuta, e leme të ftohet dhe pas procesit te larjes me shampo te flokeve tuaj aplikoni locionin dhe masazhojeni atë me kujdes mbi to.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.