Ballina / Kulturë (page 80)

Kulturë

72 vjetori i bombës mbi Nagasaki

Kërcënimi në rritje për konflikt bërthamor mes Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut hodhi hije mbi ceremonitë me rastin e 72 vjetorit të hedhjes së bombës atomike në Nagasaki të Japonisë, në ditët e fundit të Luftës së Dytë Botërore. “Një ndjenjë e fortë ankthi po përhapet në mbarë …

Lexo më shumë

Lidhja e natyrshme iliro-arbnore

Mbi vazhdimësinë iliro-arbnore është shkruar dhe shkruhet ende, të gjitha dokumentet e gjetura tregojnë për një lidhshmëri të pashkëputshme të kësaj vije natyrale të arbnorëve. Debatet që shfaqen herë pas herë kanë për qëllim zhvendosjen e kësaj lidhje apo edhe më keq të këputjes së kësaj lidhje natyrale. Megjithkëtë, historia …

Lexo më shumë

Zbulohet statuja antike në Kamboxhia

Në kompleksin e tempujve Angkor Wat në Kamboxhia arkeologët kanë gjetur një statujë të madhe, që besohet se daton nga fundi i shekullit dymbëdhjetë. Sipas hulumtuesve, figura 2- metërshe shpërfaq një njeri që mbase kishte shërbyer si gardian që qëndronte në hyrje të ndonjë spitali antik. “The Cambodia Daily” e …

Lexo më shumë