Ballina / Kulturë (page 5)

Kulturë

Për ne që vramë veten

Për ne që vramë veten

Shfaqja “Pesë stinët e armikut të popullit” është rrëfim për shkatërrimin e shpërfytyrimin e Prishtinës. Është rrëfim për rezistencën dhe vrasjen e Rexhep Lucit. Por, përtej kësaj, është rrëfim për shpërfytyrimin tonë, për ne që heshtëm e nuk rezistuam, duke lejuar që të triumfojë e keqja. Për ne që lejuam …

Lexo më shumë

Shkrimtari peruan Mario Vargas Llosa

Mario Vargas Llosa, Château La Tour Carnet, Bernard Magrez. nobel prize

Fituesi i Nobelit të vitit 2010 në letërsi fitoi edhe “Château La Tour Carnet” Shkrimtari peruan, Mario Vargas Llosa, u nderua dje me çmimin prestigjioz në letërsi “Château La Tour Carnet”,  krijuar në vitin 2017 nga sipërmarrësi Bernard Magrez, pronar i më shumë se 40 kështjellave në botë. Çmimi, iu …

Lexo më shumë

Ismail Kadare apo Milan Kundera?

nobel prize, sewden, ismail kadare, milan kundera, literature, albania

Sivjet ndahen dy çmime Nobel për letërsi, ndërsa kadare ‘garon’ me romanin e tij “Pallati i ëndrrave” Edhe këtë vit, siç ka ndodhur gjithmonë, të pasionuarit bastexhinj të letërsisë, nuk e humbasin shpresën për fitoren e Ismail Kadaresë, duke e renditur herë në krye të listës e herë më mesin …

Lexo më shumë