Ballina / Kulturë (page 43)

Kulturë

‘The New York Times’ dhe The ‘New Yorker’ fitojnë Pulitzerin

“The New York Times” dhe “The New Yorker” kanë fituar së bashku çmimin “Pulitzer” për shërbimin më të mirë publik gjatë kësaj të hëne, për zbulimin e skandalit të Harvey Weinstein, mes raportimeve që galvanizuan edhe lëvizjen “#MeToo” nëpër rrjete sociale, duke i dhënë një rëndësi kombëtare e ndërkombëtare ngacmimeve …

Lexo më shumë

Ana e errët e Xhek Londonit

London do të habitej po të zbulonte se sot kujtohet, pothuajse vetëm, për “Kushtrimin e të parëve” (1903), një roman që flet për një qen objekt kujdesi i të gjithë shtëpisë që rrëmbehet dhe detyrohet të shërbejë si qen slite në Alaskë dhe që në fund arratiset dhe shkon të …

Lexo më shumë

30 thënie nga Marquez

marquez

Gabriel García Márquez konsiderohet si shkrimtari që popullarizoi realizmin magjik, një zhanër që ndërthur përshkrime të jetës së përditshme me elementë fantastikë. Ai kujtohet më së shumti për veprat “100 Vjet Vetmi” dhe “Dashuri në Kohën e Kolerës”. Gabriel Garcia Marquez konsiderohet si shkrimtari më popullor në gjuhën spanjolle që …

Lexo më shumë