Kulturë

Dashuria sekrete e Churchillit

churchil e delevinge

Kreu i shtetit anglez kishte një marrëdhënie sekrete me Doris Delevingne, halla e madhe e modeles së famshme, Cara Delevingne. Një marrëdhënie “skandaloze” që mund ta kishte kompromentuar. Winston Churchill kishte një marrëdhënie të fshehtë, e cila mund të rrezikonte fatin e qeverisë së tij dhe madje edhe Luftën e …

Lexo më shumë

Për dizajnimin e flamurit amerikan , autori kërkoi 105 litra verë

flamuri amerikan historiku

Për shumë amerikanë flamuri kombëtar është një simbol thuajse hyjnor. Por në fund të viteve 1700, gjatë Revolucionit Amerikan, regjimente të ushtrisë nën drejtimin e Xhorxh Uashingtonit, përdornin flamuj të ndryshëm gjatë luftës për pavarësi nga Britania. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Nikoleta Iliç foli me një ekspert të historisë …

Lexo më shumë