fbpx

Kulturë

Pse na duhet filozofia?

Nga: Ayn Rand Përktheu: Dush Gashi Fjalimi i mëposhtëm i filozofes së njohur u mbajt në West Point, para të diplomuarve të Akademisë Ushtarake të Shteteve të Bashkuara, më 6 mars 1974 Meqë jam shkrimtare, më lejoni të filloj me një tregim të shkurtër. Paramendojeni sikur jeni astronaut në një …

Lexo më shumë

Si u vra Luli i Vocërr i Migjenit

misteri i vrasjes se zenel islamit

Në kuadrin e ciklit të dokumentarëve “Përballje me të kaluarën” i cili realizohet prej dy vjetësh në Radio Televizionin Publik Shqiptar në bashkëpunim dhe me mbështetjen e prezencës së Zyrës së OSBE-së në Tiranë nën kujdesin e drejtorit të Përgjithshëm, z. Thoma Gëllçi e znj. Claudia Ëolmer, autori realizues i …

Lexo më shumë

“Trilemma”, film çek, i regjisorit nga Kosova u shfaq në Festivalin “Pri Fest”

Më 17 korrik 2019, filmi i shkurtër “Trilemma”, i regjisorit nga Kosova një student në Republikën e Çekisë , Dritëro Mehmetaj, e prodhim i FAMU International të Pragës, u shfaq në kinemanë “Armata”, në Prishtinë. Përmbajtja e filmit 16 minutësh, siç thuhet në Katalogun e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit, për …

Lexo më shumë

Epoka e grave gjermane

Angela Merkel, Ursula Von der Leyen, Annegret Kramp-Karrenbauer

Tripel women: Angela Merkel 65, Ursula Von der Leyen 60, Annegret Kramp-Karrenbauer 56 Kancelarja gjermane Angela Merkel sot feston 65 vjetorin e saj me disa lëvizje të personelit të profilit të lartë që sugjerojnë se udhëheqësi me më shumë vit në Evropë ende ka fuqinë për të marrë atë që dëshiron. …

Lexo më shumë

“Fusha e Mëllenjave” në PriFest

fusha e mellenjave, prifest, prishtina

Festivali Ndërkombëtar i Filmit-PriFest fillon  sonte Edicioni i 11-të me  6 ditë festive, me mbi 70 filma, prej tyre 7 premiera botërore, 1 premierë evropiane, 19 rajonale dhe 32 premiera kosovare. Ndërsa filmi debutues i regjisores Arzana Kraja, “Fusha e Mëllenjave” do të jetë filmi që do të shënojë hapjen zyrtare …

Lexo më shumë