Ballina / Kulturë (page 22)

Kulturë

NGOM në lindjen e diellit

ngom, prizren, festival, muzike

Kalaja e Prizrenit do të mirëpres edicionin e nëntë të Ngom Fest Edicioni i nëntë i festivalit Ngom Fest do të mbahet në datat 11-14 korrik në qytetin e Prizrenit. Lokacioni i festivalit si gjithnjë vazhdon të mbetet Kalaja e qytetit të Prizrenit e cila edhe konsiderohet si pjesa më …

Lexo më shumë

Vdes gazetari i NYT David Binder

David Binder, NYT

David Binder korrespodenti i gazetës prestigjioze amerikane The New York Times, ka ndërruar jetë në moshën 88 vjeçare të dielën e javës që shkoi. Ai kishte punuar për një kohë të gjatë në NYT duke mbuluar disa luftëra të ndryshme.Duke filluar nga Lufta e Ftohtë e deri tek luftërat në …

Lexo më shumë

Lule lule, fitoi Zambakun e Prizrenit

zambaku,besina,shkodrani,prizreni

Besiana Mehmedi e Shkodran Tolaj, fitues të festivalit jubilar ”Zambaku i Prizrenit” Para dy netësh në kinemanë “Lumbardhi” në Prizren u mbajt festivali tradicional, i 30-të me radhë, “ Zambaku i Prizrenit”. Në këtë edicion morën pjesë 16 këngë garuese nga autorë të dëshmuar, kënduar nga këngëtarë të rinjë dhe …

Lexo më shumë

Cowan: Shkenca kundër lajmeve të rreme

David Cowan

Shkencëtarët mund ta kenë gabim edhe pa qenë të rremë, dhe po kështu mund të bëjnë edhe gazetarët. Shkruan: David Cowan Pasaktësistë janë të pashmangshme, por çelësi është ndjekja e rregullave që i minimizojnë dhe korrigjojnë ato. Kjo është arsyeja, se përse kontrolli i fakteve nuk është jo vetëm i kotë; …

Lexo më shumë

Jonida kualifikohet për finalen

jonida, eurovision 2019

Shqipëria ka arritur që të kualifikohet për në natën finale të “Eurovision 2019”. Këngëtarja Jonida Maliqi ka përfaqësuar denjësisht shtetin shqiptar me interpretimin e këngës “Ktheju Tokës”, të cilën e këndoi në gjuhën shqipe. Shqiptarët nga diaspora kanë mundësinë të votojnë për artisten shqiptare, dhe këtë mund ta bëjnë deri …

Lexo më shumë

Viti 1922 dhe propaganda për Shqipërinë

Viti 1922 dhe propaganda për Shqipërinë

Komisioni i Lidhjes së Kombeve më 12 maj të vitit 1922, kishte publikuar informacionin përfundimtar mbi Shqipërinë. Në të kundërshtohet ideja se shqiptarët për arsye të ndarjeve fetare nuk janë të aftë të udhëheqin një shtet modern. Ata sipas informacionit, “bashkohen nga zakonet e përbashkëta, traditat shekullore, si dhe nga …

Lexo më shumë

Monumentet kulturore në Kosovë pa mbrojtjen nga zjarri

monument kulturor kosove

Asnjë objekt kulturor në Kosovë nuk ka sistem të mbrojtjes kundër zjarrit dhe kjo paraqet rrezik për shkatërrimin e trashëgimisë kulturore, ka thënë Kaltrina Thaçi, arkitekte në organizatën “Cultura Heritage Without Borders” (Trashëgimia Kulturore pa Kufij), zyra në Kosovë. Shumë vende në Evropë kanë filluar t’i shikojnë masat mbrojtëse kundër …

Lexo më shumë