Ballina / Kulturë (page 2)

Kulturë

Zana shkon në Oscar

zana, oscars, hollywood. antoneta kastrati, adriana matoshi, astrit kabashi,qendrea kinomatografike e kosoves

Filmi “Zana” është një dramë tronditëse dhe emocionuese që përcjellë një grua të re kosovare Filmi “Zana” është përzgjedhur nga komiteti selektues i Qendrës Kinematografike të Kosovës që të jetë propozimi i Kosovës për kategorinë “Best International Feature” për çmimin Oscar. “Zana”, film debutues i Antoneta Kastratit, pati premierën e …

Lexo më shumë

Pushtimi turk përmes serialeve dizi

the guradian, turqia, kosova, ballkani, shqiperia, maqedonia, shba, europa, argjentina, kina

Deri në vitin 2023, qeveria turke shpreson se ‘dizi’ do të tërheqë 1 miliard dollarë nga eksportet “Marrëveshja e parë që duhet të bëjmë është: mos i quani ato telefilma,” thotë Dr Arzu Ozturkmen, i cili jep histori në Universitetin Boğaziçi në Stamboll. “Ne jemi shumë kundër këtij emërtimi.” Ajo …

Lexo më shumë