Ballina / Kulturë (page 19)

Kulturë

Akil Kocit i ndahet Çmimi Kombëtar për Veprimtari Jetësore “Niketë Dardani”

akil koci

Në një ceremoni të organizuar në kabinetin e Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, u bë ndarja e Çmimit Kombëtar për Veprimtari Jetësore “Niketë Dardani” dhe çmimeve vjetore për vepra muzikore për vitin 2017. Ministri Kujtim Gashi fillimisht uroi mirëseardhje për të gjithë. Ai tha se “kjo është …

Lexo më shumë

Çdo gjë për Mikelanxhelon

Mikelanxhelo

Mikelanxhelo di Ludoviko Buonaroti Simoni, i njohur gjerësisht si Mikelanxhelo, është një nga figurat më të famshme të periudhës Rilindjes italiane (midis shekujve XIV-XVI). Rilindja, shënoi kalimin nga periudha mesjetare në periudhën e hershme moderne. Gjatë asaj periudhe të historisë evropiane, në shtetet e Italisë po ndodhnin ndryshime dhe arritje …

Lexo më shumë

Vdes shkrimtari Fatos Arapi

fatos arapi

Shkrimtari shqiptar, Fatos Arapi ka vdekur të enjten në moshën 89 vjeçare. Njoftimin për vdekjen e tij e ka bërë familja e shkrimtarit. Arapi ka lindur më 1929 në Vlorë, ku ka kryer shkollimin e mesëm, ndërsa studimet e larta i ka përfunduar në Sofje të Bullgarisë, në drejtimin e …

Lexo më shumë

Hollivudi dhe kultura seksiste

Hollivudi dhe kultura seksiste

Diskriminimi dhe shndërrimi i grave në objekt seksi në Hollivud nuk është një fenomen i ri. Për dekada me radhë, sjelljet seksiste nga burra me pushtet në këtë industri u bënë pjesë e sistemit të yjeve hollivudiane; kjo qasje ka ndikuar edhe tek mënyra e rrëfimit të ngjarjeve në filma. …

Lexo më shumë