fbpx

Kulturë

Vdes aktori Kirk Douglas

Ka vdekur aktori amerikan, Kirk Douglas, i cili luajti në filmin epik – Spartacus – dhe dhjetëra role të tjera. Njoftimin e bëri familja e tij. “Me trishtim të jashtëzakonshëm, vëllezërit e mi dhe unë njoftojmë se Kirk Douglas na la sot në moshën 103 vjeçare”, tha djali i tij …

Lexo më shumë

Vatikani para 427 viteve hapi gjyqin kundër dijetarit Bruno

Vatikani 427 viteve gjyqin kundër Bruno

Më 27 janar të vitit 1593, në Vatikan hapet gjyqin kundër dijetarit Giordano Bruno, murg, filozof, matematikan, poet dhe astrolog. Teoritë e tij kozmologjike shkojnë përtej modelit Kopernikan. Bruno propozoi saktë se Dielli ishte vetëm thjesht një tjetër yll që lëviz në hapësirë, dhe pohoi gjithashtu se universi përmbante një …

Lexo më shumë