Kulturë

Istog: Zbulohet ‘Ylli i Davidit’

Një lokalitet arkeologjik i vjetër 2500 vjet para epokës sonë është zbuluar në fshatin Shushicë, që ndodhet tetë kilometra larg qytezës së Istogut. Karakteristikë e këtij lokaliteti, që ndodhet te kroi i vjetër i lagjes se Zekajve, është një gur i me gjatësi një metër dhe gjerësi tridhjetë centimetra. Isa …

Lexo më shumë

Sculp’Fest shkrin barrierat

Edicioni i tretë I festivalit të skulpturës, Sculp’ice, fillon të shtunën.  Përgatitjet për festivalib kanë përfunduar, kubat e akullit janë krijuar me ngrirjen e ujit dhe po presin artistët mysafirë për të krijuar veprat arti. Nga 15 deri më 17 shkurt, në Prizren do të qëndrojnë skulptorë që punojnë me …

Lexo më shumë

Zbulohet urna e Budës

urna, buda

Policia në Kamboxhë ka publikuar  se ka zbuluar urnën e artë, e cila është vjedhur vjet dhe në të cilën besohet se ndodhen mbetjet e liderit spiritual të budizmit – Budës. InfoGLOBI ka raportuar për vjedhjen e saj vjet në Dhjetor. Urna tani është zbuluar në një shtëpi në Takeo, …

Lexo më shumë

“The Grand Budapest Hotel’ hapi Berlinalen

Berlinale

Nata e parë e edicionit të 64-të i Festivalit të Filmit Berlinale ka nisur të enjtën në Berlinale Palast në Berlin të Gjermanisë, me shfacjen premierë të filmit “The Grand Budapest Hotel”. Festivali Ndërkombëtar i Filmit, i njohur si Berlinale, është një ngjarje e madhe kulturore dhe një nga datat më të rëndësishme për industrinë ndërkombëtare …

Lexo më shumë

Berlinale po afron…

Berlini, qendra kulturore kozmopolitane që kurrë nuk pushon së tërhequri artistë nga e gjithë bota, karakterizohet nga diversiteti i kulturave, publiku kritik dhe një mori njerëzish të  dashuruar me filmin. Në mesin e gjithë këtyre është Festivali Ndërkombëtar i Filmit, i njohur si Berlinale, një ngjarje e madhe kulturore dhe një nga …

Lexo më shumë

Nominimet e BAFTA-s

Këtë mëngjes u paraqitën nominimet për vitin 2014 të BAFTA-s (British Academy Film Awards) nga Luke Evans dhe Helen McCrory në selinë BAFTA-së Piccadilly. Ceremonia e organizuar nga Stephen Fry,do të mbahet të dielën me 16 shkurt në Royal Opera House të Londrës, dhe do të transmetohet në BBC./infoGLOBI Filmi …

Lexo më shumë