Kulturë

Zbulohet urna e Budës

urna, buda

Policia në Kamboxhë ka publikuar  se ka zbuluar urnën e artë, e cila është vjedhur vjet dhe në të cilën besohet se ndodhen mbetjet e liderit spiritual të budizmit – Budës. InfoGLOBI ka raportuar për vjedhjen e saj vjet në Dhjetor. Urna tani është zbuluar në një shtëpi në Takeo, …

Lexo më shumë

“The Grand Budapest Hotel’ hapi Berlinalen

Berlinale

Nata e parë e edicionit të 64-të i Festivalit të Filmit Berlinale ka nisur të enjtën në Berlinale Palast në Berlin të Gjermanisë, me shfacjen premierë të filmit “The Grand Budapest Hotel”. Festivali Ndërkombëtar i Filmit, i njohur si Berlinale, është një ngjarje e madhe kulturore dhe një nga datat më të rëndësishme për industrinë ndërkombëtare …

Lexo më shumë

Berlinale po afron…

Berlini, qendra kulturore kozmopolitane që kurrë nuk pushon së tërhequri artistë nga e gjithë bota, karakterizohet nga diversiteti i kulturave, publiku kritik dhe një mori njerëzish të  dashuruar me filmin. Në mesin e gjithë këtyre është Festivali Ndërkombëtar i Filmit, i njohur si Berlinale, një ngjarje e madhe kulturore dhe një nga …

Lexo më shumë

Nominimet e BAFTA-s

Këtë mëngjes u paraqitën nominimet për vitin 2014 të BAFTA-s (British Academy Film Awards) nga Luke Evans dhe Helen McCrory në selinë BAFTA-së Piccadilly. Ceremonia e organizuar nga Stephen Fry,do të mbahet të dielën me 16 shkurt në Royal Opera House të Londrës, dhe do të transmetohet në BBC./infoGLOBI Filmi …

Lexo më shumë

Gjeniu i quajtur Uliks

uliks-talenti

Quhet Uliks Ajeti dhe ende nuk ka mbushur 12 vjet. Pasion ka artin. Kryesisht pikturën dhe skulpturën. Pamjet e mëposhtme janë punime të Uliksit, punime të djaloshit që premton shumë në fushën e artit. “E pëlqej Leondardo Da Vincin, Raffaellon, Michelangelon… Të gjithë më pëlqejnë”, thotë Uliksi, nxënës i klasës …

Lexo më shumë

Arti i Mahmoud Farshchian-it

Shkruan : Fahredin Shehu Mahmoud Farshchian është emri i mjeshtrit më të madh të pikturës Iraniane. Piktura Iraniane ka kaluar nëpër disa etapa dhe ka arritur që të jap një emër të njohur edhe përtej kufijve të Iranit. Prej Iluminacioneve të teksteve sakrale, kaligrafisë, motiveve florale në murale dhe arabeska …

Lexo më shumë