Kulturë

Truri 4 mijë vjeçar

lajmi i fundit

Arkeologët në Turqi zbuluan trurin 4 mijë vjeçar të një njeriu në zonën arkeologjike të qytetit Kutahya, në Anadollin Perëndimor. Meriç Altinoz, profesor i Universitetit Haliç të Stambollit thotë se bëhet fjalë për rastin e parë dhe të vetëm të zbuluar deri më tani, që kushtet e natyrës konservojnë në …

Lexo më shumë

Varfërohen mediat ‘shqipe’!

Përderisa parashikohet eliminimi i programeve në gjuhët e Ballkanit të Zërit të Amerikës, e, një gjë e tillë mund të ndodh edhe me DW në gjuhën shqipe. Për këtë të fundit, InfoGlobi, jozyrtarisht mëson se deri në fund të muajit prill të këtij viti, edhe ky medium rrezikohet të mbyllet …

Lexo më shumë

Fituesit e Oscar-it

Filmi “Graviteti” triumfoi me 7 çmime Oscar, por për pak e humbi çmimin kryesor për filmin më të mirë të cilin e mori “12 vite skllav”, drama e regjisorit britanez Steve McQueen. Ndërsa aktori i famshëm Brad Pitt fitoi çmimin Oscar, jo për aktorin më të mirë por për filmin …

Lexo më shumë

Fituesit e Çmimit Oscar 2014

Filmi “Graviteti” triumfoi me 7 çmime Oscar, por për pak e humbi çmimin kryesor për filmin më të mirë të cilin e mori “12 vite skllav”, drama e regjisorit britanez Steve McQueen. Ndërsa aktori i famshëm Brad Pitt fitoi çmimin Oscar, jo për aktorin më të mirë por për filmin …

Lexo më shumë

Istog: Zbulohet ‘Ylli i Davidit’

Një lokalitet arkeologjik i vjetër 2500 vjet para epokës sonë është zbuluar në fshatin Shushicë, që ndodhet tetë kilometra larg qytezës së Istogut. Karakteristikë e këtij lokaliteti, që ndodhet te kroi i vjetër i lagjes se Zekajve, është një gur i me gjatësi një metër dhe gjerësi tridhjetë centimetra. Isa …

Lexo më shumë

Sculp’Fest shkrin barrierat

Edicioni i tretë I festivalit të skulpturës, Sculp’ice, fillon të shtunën.  Përgatitjet për festivalib kanë përfunduar, kubat e akullit janë krijuar me ngrirjen e ujit dhe po presin artistët mysafirë për të krijuar veprat arti. Nga 15 deri më 17 shkurt, në Prizren do të qëndrojnë skulptorë që punojnë me …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!