Ballina / Kulturë (page 126)

Kulturë

Sculp’Fest shkrin barrierat

Edicioni i tretë I festivalit të skulpturës, Sculp’ice, fillon të shtunën.  Përgatitjet për festivalib kanë përfunduar, kubat e akullit janë krijuar me ngrirjen e ujit dhe po presin artistët mysafirë për të krijuar veprat arti. Nga 15 deri më 17 shkurt, në Prizren do të qëndrojnë skulptorë që punojnë me …

Lexo më shumë

Homazhe për Vaçe Zelën- në Aeroportin e Prishtinës

homazhe, vace zela

Drejtues të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, të institucioneve të kulturës në Kosovë, qindra artistë, drejtues të Ambasadës së Republikës së Shqipërisë dhe deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë dalë sot në Aeroportin e Prishtinës ‘Adem  Jashari’ për të bërë nderime para arkivolit me trupin e pajetë të këngëtares …

Lexo më shumë

Zbulohet urna e Budës

urna, buda

Policia në Kamboxhë ka publikuar  se ka zbuluar urnën e artë, e cila është vjedhur vjet dhe në të cilën besohet se ndodhen mbetjet e liderit spiritual të budizmit – Budës. InfoGLOBI ka raportuar për vjedhjen e saj vjet në Dhjetor. Urna tani është zbuluar në një shtëpi në Takeo, …

Lexo më shumë

“The Grand Budapest Hotel’ hapi Berlinalen

Berlinale

Nata e parë e edicionit të 64-të i Festivalit të Filmit Berlinale ka nisur të enjtën në Berlinale Palast në Berlin të Gjermanisë, me shfacjen premierë të filmit “The Grand Budapest Hotel”. Festivali Ndërkombëtar i Filmit, i njohur si Berlinale, është një ngjarje e madhe kulturore dhe një nga datat më të rëndësishme për industrinë ndërkombëtare …

Lexo më shumë

Berlinale po afron…

Berlini, qendra kulturore kozmopolitane që kurrë nuk pushon së tërhequri artistë nga e gjithë bota, karakterizohet nga diversiteti i kulturave, publiku kritik dhe një mori njerëzish të  dashuruar me filmin. Në mesin e gjithë këtyre është Festivali Ndërkombëtar i Filmit, i njohur si Berlinale, një ngjarje e madhe kulturore dhe një nga …

Lexo më shumë

Nominimet e BAFTA-s

Këtë mëngjes u paraqitën nominimet për vitin 2014 të BAFTA-s (British Academy Film Awards) nga Luke Evans dhe Helen McCrory në selinë BAFTA-së Piccadilly. Ceremonia e organizuar nga Stephen Fry,do të mbahet të dielën me 16 shkurt në Royal Opera House të Londrës, dhe do të transmetohet në BBC./infoGLOBI Filmi …

Lexo më shumë