Kulturë

Ndërron jetë aktori i “Titanic”

Paxton ndërroi jetë si rrjedhojë e disa komplikimeve gjatë një ndërhyrjeje kirurgjikale të cilës po i nënshtrohej. Bill Paxton ka luajtur në disa filma, ku më të famshmit janë , “Titanic” dhe “Twister”, “Terminator”, “Edge of Tomorrow”. Paxton ka fituar një çmim Emmy me filmin “Hatfields & McCoys”, në vitin …

Lexo më shumë

Nominimet për çmimet Oscar

Është publikuar lista e filmave të nominuar në kategoritë kryesore të çmimeve Oscar, çmimet më prestigjioze amerikane për kinemanë, që do të jepen më 26 shkurt në Hollivud. Filmi më i mirë: “Arrival” “Fences” “Hacksaw Ridge” “Hell or High Water” “Hidden Figures” “La La Land” “Lion” “Manchester by the Sea” …

Lexo më shumë

Brit Awards hap natën e çmimeve

Londra është vendi që sonte mbledh disa nga emrat më të mëdhenj te skenës muzikore britanike dhe asaj botërore. BRIT-s, British Phonographic Industry këtë vit shënon edicionin e 37-të me radhë. Radiotelevizioni i Kosovës do ta sjellë LIVE ngjarjen më të madhe muzikore. Në O2 Arena, tashmë është shtruar tepihu …

Lexo më shumë

Zbulimet në Detin e Vdekur

Kjo gjetje e re a sjellë risi në njohurinë mbi fillet e besimit kristian dhe judenj? Arkeologët kanë gjetur në një shpellë, ku me gjasë janë ruajtur dorëshkrime tejet  të vjetra me vlera të veçanta, që lidhen me kohën e fillimit të besimit krisitan dhe periudhës së  judenjve. Sipas studiuesve është …

Lexo më shumë