Ballina / Kulturë (page 12)

Kulturë

Rruga e modernitetit dhe koha e artë e letërsisë shqiptare (Kultura shqiptare e viteve 30)

robert elsie

Rruga e modernitetit dhe koha e artë e letërsisë shqiptare (Kultura shqiptare e viteve 30) Nga Robert Elsie 1. Rruga e modernitetit Për gati një gjysmë shekulli pas shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, shkrimtarë dhe intelektualë shqiptarë vazhduan të frymëzoheshin nga iderat dhe nga idealet e Rilindjes Kombëtare të shekullit …

Lexo më shumë

Fjalimi i Adem Demaçit me rastin e pranimit të Çmimit Sakharov, 1991

pranimii cmimit sakharov adem demaci

E ZBULUAT TË VËRTETËN PËR SHQIPTARËT Zoti kryetar, Zonja e zotërinj deputetë të Parlamentit Evropian. Në këto momente historike për Evropën dhe Ballkanin, duke më nderuar me çmimin “Sakharov” keni nderuar popullin tim të shumëvuajtur, por prore liridashës, paqedashës e krenar. Duke nderuar popullin tim, para historisë, keni nderuar edhe …

Lexo më shumë