Kulturë

Shuhet Françesk Radi!

Kantautorii i mirënjohur i muzikës së lehtë shqiptare, Françesk Radi, u shua! Kantautori ndërroi jetë më moshën 67-vjeçare. Ai u shtrua në spital disa ditë më parë në gjendje të rëndë pas një hemoragjie cerebrale. Françesk Radi ka marrë pjesë në disa festivale të muzikës së lehtë shqiptare. Këngët e …

Lexo më shumë

Bob Dylan pranon Çmimin Nobel

Këngëtari amerikan Bob Dylan ka pranuar medaljen dhe diplomën e Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2016. Kështu ka njoftuar Akademia Suedeze, duke mos dhënë më shumë detaje se kur është zhvilluar kjo ngjarje. Dylan e ka pranuar këtë çmim në një takim privat me akademinë në Stokholm. Asnjë gazetarë …

Lexo më shumë

Fiset gjermanike dhe origjina e tyre

Fiset e ashtuquajtura gjermanike, të cilat formuan kombet e Evropës Perëndimore dhe Veriore emigruan nga Lindja drejt Perëndimit. Si pikënisje këto fise patën territoret e Detit të Zi, Ilirisë dhe Trojës. Fiset kryesore, të cilat formuan kombin francez, anglez, gjerman, skandinav, janë frankët, teutonët, gotët, anglo-saksët, normanët, langobardët etj. Të …

Lexo më shumë

Cila ishte feja e Ilirëve

Falangat latine iu deshën disa shekuj ta zhduknin besimin ilir, por nuk ia arritën qëllimit, e ilirë paganë kishte edhe atëherë kur erdhi Perandoria Otomane. Të dhënat angleze, pse jo edhe ato që kanë mbetur në shekuj në ndërgjegjen e popullit shqiptar e shpjegojnë këtë. Por çfarë është krishterimi dhe …

Lexo më shumë