Ballina / Kulturë (page 11)

Kulturë

Aktorët nxirren me dhunë nga teatri

teatri, tirana

Pavarësisht protestave dhe kundërshtimit të aktorëve dhe disa qytetarëve Në mëëngjesin e sotëm forca të shumta policore kanë rrethuar ndërtesen e Teatrit në Tiranë. Në një prononcim të shkurtër për media, regjisori Robert Budina u shpreh se u tërhoq zvarrë nga godina, shkruan News 24. “Policia e krimit na tërhoqi …

Lexo më shumë

Edi Rama krah Winston Churchil

edi rama

Muzeu i punimeve me kobalt në Norvegji ka kërkuar të ketë vepra të kryeministrit Edi Rama për një ekspozitë që do të organizojë në vitin 2020 Arti i tij do të vendoset përkrah veprave të tjera të pikturuara nga drejtues shteti si Winston Churchil dhe presidenti amerikan, Dwight D. Eisenhower, …

Lexo më shumë

Detaje për martesën e vajzës së ambasadorit hebraiko amerikan me një shqiptar

vajza e ambasadorit hebraik martohet ne shqiperi

Agjencia Hebraike e Lajmeve, përmes buletinit të saj ditor, “Jewish Daily Bulletin”, më 17 tetor 1930, bën të ditur edhe martesën e Dorothy Jean Bernstein, vajzës së madhe të ambasadorit amerikan, gazetarit të njohur hebre, Hermain Bernstein, në ambientet e legatës amerikane në Tiranë. “Dorothy Jean Bernstein, vajza e Herman …

Lexo më shumë