Ballina / Kulturë (page 108)

Kulturë

Libri për Skënderbeun nga Benjamin Disrael, studiues i letërsisë angleze

Mendimtari, shkrimtari dhe kryeministri i njohur britanik Benjamin Disraeli, është nga të parët autorë në botën anglosaksone që ka shkruar për Skënderbeun. Profesor Refik Kadija shkruan mbi librin “Lavdia e Iskanderit”, duke çelur një diskutim mbi gjerësinë e trajtimit të Skënderbeut nga autorë të huaj. Nga Refik Kadija* Benjamin Disraeli, …

Lexo më shumë

Ndërron jetë aktori i “Titanic”

Paxton ndërroi jetë si rrjedhojë e disa komplikimeve gjatë një ndërhyrjeje kirurgjikale të cilës po i nënshtrohej. Bill Paxton ka luajtur në disa filma, ku më të famshmit janë , “Titanic” dhe “Twister”, “Terminator”, “Edge of Tomorrow”. Paxton ka fituar një çmim Emmy me filmin “Hatfields & McCoys”, në vitin …

Lexo më shumë

Nominimet për çmimet Oscar

Është publikuar lista e filmave të nominuar në kategoritë kryesore të çmimeve Oscar, çmimet më prestigjioze amerikane për kinemanë, që do të jepen më 26 shkurt në Hollivud. Filmi më i mirë: “Arrival” “Fences” “Hacksaw Ridge” “Hell or High Water” “Hidden Figures” “La La Land” “Lion” “Manchester by the Sea” …

Lexo më shumë