Kulturë – InfoGlobi https://infoglobi.com Lajmet kryesore nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Bota Sun, 22 Sep 2019 14:04:25 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 Kur mbreti Zog vendosi të ndalojë ferexhet https://infoglobi.com/kur-mbreti-zog-vendosi-te-ndaloje-ferexhet/ https://infoglobi.com/kur-mbreti-zog-vendosi-te-ndaloje-ferexhet/#respond Sun, 22 Sep 2019 14:04:25 +0000 https://infoglobi.com/?p=150697 Kur mbreti Zog vendosi të ndalojë ferexhet

Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar, të mërkurën e 31 marsit 1937, në faqe nr. 03 një shkrim në lidhje me vendimin historik të Mbretit Zog për heqjen e “çarçafit – ferexhesc” nga gratë shqiptare. Si u prit ky vendim në Tiranë dhe në mbarë Shqipërinë ? Në vijim, do të gjeni shkrimin e plotë, të …

The post Kur mbreti Zog vendosi të ndalojë ferexhet appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/kur-mbreti-zog-vendosi-te-ndaloje-ferexhet/feed/ 0
Athinë, zbulohet një kokë parahistorike https://infoglobi.com/athine-zbulohet-nje-koke-parahistorike/ https://infoglobi.com/athine-zbulohet-nje-koke-parahistorike/#respond Sun, 22 Sep 2019 10:53:34 +0000 https://infoglobi.com/?p=152358 Athinë, zbulohet një kokë parahistorike

Një kokë guri prehistorike është gjetur në tempullin e Athinës në parkun arkeologjik në Paestum afër Salernos, raportuan arkeologët. Sipas arkeologëve materiali që është përdorur është i njëjtë me atë në disa nga elementët dekorativë të tempullit. Rrënojat e Paestum janë të famshme për tre tempujt e lashtë grek në rendin Dorik, që datojnë nga …

The post Athinë, zbulohet një kokë parahistorike appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/athine-zbulohet-nje-koke-parahistorike/feed/ 0
Trilogjia “Lord of the Rings” në Zelandën e Re https://infoglobi.com/trilogjia-lord-of-the-rings-ne-zelanden-e-re/ https://infoglobi.com/trilogjia-lord-of-the-rings-ne-zelanden-e-re/#respond Fri, 20 Sep 2019 09:02:15 +0000 https://infoglobi.com/?p=152247 Trilogjia “Lord of the Rings” në Zelandën e Re

Një miliard dollarë seriali më i shtrenjtë i realizuar ndonjëherë Zelanda e Re e ashtuquajtur si  “Toka e Mesme” dhe bëhet gati për një bum të ri ekonomik me që “Amazon Studios” e zgjodhi për xhirimet të serialit të shumë pritur televiziv, “Lord of the Rings”. Me një kosto prej të paktën 1 miliard dollarësh, …

The post Trilogjia “Lord of the Rings” në Zelandën e Re appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/trilogjia-lord-of-the-rings-ne-zelanden-e-re/feed/ 0
Festivali Ballkanik i Folklorit https://infoglobi.com/festivali-ballkanik-i-folklorit/ https://infoglobi.com/festivali-ballkanik-i-folklorit/#respond Fri, 20 Sep 2019 08:36:42 +0000 https://infoglobi.com/?p=152241 Festivali Ballkanik i Folklorit

Fushë Kosova me edicionin e  tretë me ansanble ballkanike Festivali edhe kësaj here organizohet në ambientet e shkollës “Mihal Grameno” në Fushë Kosovë. Do të marrin pjesë ansamble dhe grupe nga Shqipëria, Kroacia, Bullgaria, Turqia, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Kosova. Para fillimit të festivalit, nga ora 18:00, përgjatë rrugës “Dardania” do të …

The post Festivali Ballkanik i Folklorit appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/festivali-ballkanik-i-folklorit/feed/ 0
Trashegëmia e vendit dhe brezave https://infoglobi.com/trashegemia-e-vendit-dhe-brezave/ https://infoglobi.com/trashegemia-e-vendit-dhe-brezave/#respond Fri, 20 Sep 2019 07:58:14 +0000 https://infoglobi.com/?p=152230 Trashegëmia e vendit dhe brezave

Nexhmije Pagarusha, me një rrëfim personal dhe origjinal të udhëtimit në jetën dhe krijmtarinë e saj në mongrafi Monongrafia për Nexhmijen ka përmbledhur jetën dhe veprimtarinë e saj prej artisteje. Kjo mongrafi është e ndarë në 13 kapituj dhe ka paraqitur rrugën e këngëtares nga fëmijëria deri në ditët e sotme. Vetë këngëtarja me rrëfimin …

The post Trashegëmia e vendit dhe brezave appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/trashegemia-e-vendit-dhe-brezave/feed/ 0
Nietzsche për Wagnerin: Ka bërë muzikë të sëmurë! https://infoglobi.com/nietzsche-per-wagnerin-ka-bere-muzike-te-semure/ https://infoglobi.com/nietzsche-per-wagnerin-ka-bere-muzike-te-semure/#respond Fri, 20 Sep 2019 05:11:35 +0000 https://infoglobi.com/?p=152196 Nietzsche për Wagnerin: Ka bërë muzikë të sëmurë!

Filozofi gjerman Friedrich Nietzsche mendonte se forca qe e bënë njeriun të lëvizë është ‘vullneti për fuqi’. Ai gjithashtu na thotë se ‘pa muzikë, jeta do të ishte një gabim’. Pavarësisht se ndikimi i tij në masë të madhe është në filozofi dhe filologji, Nietzsche gjithashtu ka kompozuar disa vepra për piano dhe violinë. Të …

The post Nietzsche për Wagnerin: Ka bërë muzikë të sëmurë! appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/nietzsche-per-wagnerin-ka-bere-muzike-te-semure/feed/ 0
Tre muaj kultura hungareze në Kosovë https://infoglobi.com/tre-muaj-kultures-hungareze-ne-kosove/ https://infoglobi.com/tre-muaj-kultures-hungareze-ne-kosove/#respond Thu, 19 Sep 2019 19:04:52 +0000 https://infoglobi.com/?p=152163 Tre muaj kultura hungareze në Kosovë

Hungaria është shtetit i parë që e bënë organizimin më të madh për prezantimin e kulturës së vet në Kosovë Për herë të parë pas në historinë e Kosovës, vjen orkestra e një filarmonie kombëtare që të interpretojë në Prishtinë. Filharmonia e Hungarisë e cila është themeluar në vitin 1811 nga kompozitori  vjenez György Lickl. …

The post Tre muaj kultura hungareze në Kosovë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/tre-muaj-kultures-hungareze-ne-kosove/feed/ 0
Sharmi i së ndaluares: Thënie nga Mark Twain https://infoglobi.com/sharmi-i-se-ndaluares-thenie-nga-mark-twain/ https://infoglobi.com/sharmi-i-se-ndaluares-thenie-nga-mark-twain/#respond Thu, 19 Sep 2019 07:07:04 +0000 https://infoglobi.com/?p=152065 Sharmi i së ndaluares: Thënie nga Mark Twain

“E kam kuptuar se nuk ka mënyrë më të sigurt për të kuptuar nëse e urreni ose e pëlqeni dikë, se sa të udhëtoni me të.” “Për ta marrë vlerën e plotë të kënaqësisë suaj, ju duhet ta keni dikë që mund ta ndani me të.” “Informacioni më interesant vjen nga fëmijët, sepse ata e …

The post Sharmi i së ndaluares: Thënie nga Mark Twain appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/sharmi-i-se-ndaluares-thenie-nga-mark-twain/feed/ 0
Spasse: Zëri i zemrës sime https://infoglobi.com/spasse-zeri-i-zemres-sime/ https://infoglobi.com/spasse-zeri-i-zemres-sime/#respond Thu, 19 Sep 2019 07:06:03 +0000 https://infoglobi.com/?p=152061 Spasse: Zëri i zemrës sime

Mbi dheun tim mbretëron errësira, e keqja dhe padrejtësia. Të gjitha llojet e insekteve shëtitin nëpër fletët e mia dhe qëllimi i tyre është që të më grabitin ushqimin, të më shnderojnë dhe në fund të më vrasin. Kur vijnë tek unë, hakërriten, ndërkryhen, ndërsehen si të tërbuar. Secili prej këtyre insekteve mund të vërë …

The post Spasse: Zëri i zemrës sime appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/spasse-zeri-i-zemres-sime/feed/ 0
Frida Kahlo, ose ngjyrat e dhimbjes! https://infoglobi.com/frida-kahlo-ose-ngjyrat-e-dhimbjes/ https://infoglobi.com/frida-kahlo-ose-ngjyrat-e-dhimbjes/#respond Thu, 19 Sep 2019 07:03:35 +0000 https://infoglobi.com/?p=152054 Frida Kahlo, ose ngjyrat e dhimbjes!

Frida Kahlo është një prej artisteve më të mëdha të viteve ‘90. Në këtë artikull do të tregojmë disa nga çastet më të rëndësishme të jetës së saj mes pikturës, vuajtjeve dhe suksesit të merituar. Fillimet Bijë e “Revolucionit Meksikan”, që në lindje Frida u prek nga një deformim i shpinës, për të cilin prindërit …

The post Frida Kahlo, ose ngjyrat e dhimbjes! appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/frida-kahlo-ose-ngjyrat-e-dhimbjes/feed/ 0