Ballina / Kulturë

Kulturë

Imagjinoni karizmen e erret te Hitlerit

Ndaluni një moment dhe imagjinoni Adolf Hitlerin. Imagjinojeni atë në mendjen tuaj. Çfarë shihni? Unë imagjinoj, se ju po shihni një imazh që nuk ndryshon shumë nga portretizimi i Hitlerit në filmin “Downfall” (Rënia) i vitit 2004. Një karakter agresiv, që ulëret, dhe është i pandjeshëm. Aktori gjerman Bruno Ganz, …

Lexo më shumë

Tërmetet që shkatërruan Tepelenën, Vlorën dhe Korçën në fillim të shekullit XX

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Shtator 2019. Gazeta prestigjioze franceze “Excelsior” ka botuar disa shkrime në lidhje me tërmetet e rënda që kanë tronditur Shqipërinë në vitet 1921, 1930 dhe 1931, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë ekskluzivisht për publikun shqiptar …

Lexo më shumë

Athinë, zbulohet një kokë parahistorike

athine koka parahistorike

Një kokë guri prehistorike është gjetur në tempullin e Athinës në parkun arkeologjik në Paestum afër Salernos, raportuan arkeologët. Sipas arkeologëve materiali që është përdorur është i njëjtë me atë në disa nga elementët dekorativë të tempullit. Rrënojat e Paestum janë të famshme për tre tempujt e lashtë grek në …

Lexo më shumë

Festivali Ballkanik i Folklorit

festivali ballkanik i folklorit, fushe kosova, shqiperia, kroacia, mali zi, maqedonia e veriut

Fushë Kosova me edicionin e  tretë me ansanble ballkanike Festivali edhe kësaj here organizohet në ambientet e shkollës “Mihal Grameno” në Fushë Kosovë. Do të marrin pjesë ansamble dhe grupe nga Shqipëria, Kroacia, Bullgaria, Turqia, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Kosova. Para fillimit të festivalit, nga ora 18:00, …

Lexo më shumë