Ballina / KRYESORE (page 80)

KRYESORE

Bieber : Rivizatimi i kufijve, skenar i rrezikshëm; Mosliberalizimi vendim i padrejtë

bieber _berani

Në intervistën ekskluzive të realizuar për emisionin “55 minuta” të televizionit publik të Kosovës, analisti botëror, profesor i Universitetit të Gracit në Austri, z. Florian Bieber ka shpaluar pikëpamjet e tij për dialogun mes Kosovës e Serbisë, për idenë e korrigjimit të kufirit, për ndikimin që mund ta ketë qasja …

Lexo më shumë

Nuk do të ketë negociata substanciale Kosovë-Serbi, por vetëm dialog për një dokument të shkruar

Blerim Burjani

Draft marrëveshja e hartuar  nga ekspertet e   SHBA dhe BE  pritet të  diskutohet  nga palët më se largu  nga  20 marsi 2019…. Shkruan: Blerim Burjani Tash është pothuajse e sakt se nuk do të ketë negociata substanciale Kosovë-Serbi, por do të ketë vetëm dialog për një dokument të shkruar nga …

Lexo më shumë

A është ky diplomati amerikan që do të zgjidhë problemet Kosovë – Serbi ?

phillip reeker

Diplomati amerikan, Philip Reeker pritet të zgjidhë mosmarrëveshjet ndërmjet Kosovës e Serbisë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë caktuar diplomatin e karrierës Philip Reeker për të zgjidhur mosmarrëveshjet ekzistuese ndërmjet Kosovës e Serbisë, raporton balkaneu.com. Reeker, një diplomat dhe ekspert për Ballkanin, pritet të zëvendësojë Wess Mitchellin, si zyrtar përgjegjës …

Lexo më shumë

Këshilli i Evropës: Kosova bëhet anëtare pas marrëveshjes me Serbinë

perfaqesuesi i keshillit te evropes

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë po shihet si zgjidhja përfundimtare mes dy vendeve për anëtarësimin e tyre në organizatat ndërkombëtare dhe hyrjen në Bashkimin Evropian (BE), për këtë po angazhohen të gjithë fuqitë e mëdha për përfundimin e këtij dialogu gjatë këtij viti Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës, …

Lexo më shumë

Feyerabend: Opozita dhe qeveria, të dyjat mbajnë përgjegjësi

shqiperi

Në intervistë ekskluzive për DW, eksperti i Fondacionit Konrad Adenauer për Ballkanin Perëndimor, Florian Feyerabend, thotë ndër të tjera se Shqipëria duhet të tregohet e rezervuar në zgjidhjen e statusit të Kosovës. Deutsche Welle: Zoti Feyerabend, fondacioni juaj e konsulton rregullisht Partinë Demokratike në Shqipëri.  Deputetët e kësaj partie tashmë janë …

Lexo më shumë

Kosova sërish aplikon për anëtarësim në INTERPOL

interpoli

Kosova sërish ka aplikuar për t’u bërë anëtare e Organizatës Ndërkombëtare Policore (INTERPOL) dhe kërkesa e saj tashmë është pranuar nga kjo organizatë, konfirmojnë zyrtarët e Qeverisë së Kosovës. Zëvendësministri i Punëve të Brendshme i Qeverisë së Kosovës, Izmi Zeka, thotë për Radion Evropa e Lirë, se Kosova ka parashtruar …

Lexo më shumë

Haradinaj: Tarifat ndaj mallrave serbe pengojnë formalizimin e ndarjes së Kosovës

ramush haradinaj, qeveri

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha të hënën se tarifat ndaj mallrave serbe po e pengojnë formalizimin e ndarjes së Kosovës, ndërsa kritikoi një pjesë të politikanëve në Kosovë e Bruksel se e kanë shndërruar dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë në atë për territore. Ai i bëri këto …

Lexo më shumë