Ballina / KRYESORE (page 61)

KRYESORE

VOA: Veprimtari e reagime kundër mohimit të krimeve të luftës në Kosovë

beograd kundershtohet mohimi i krimeve te luftes ne kosove

Në Beograd, organizatat joqeveritare, Nisma e të rinjve për të Drejtat e Njeriut, Fondi për të Drejtën Humanitare dhe Gratë në të zeza shënuan të mërkurën 20 vjet nga krimet kundër shqiptarëve të Kosovës me një veprimtari në qendër të qytetit. Përfaqësuesit e këtyre organizatave thanë se veprimtaria është “një …

Lexo më shumë

The Economist: Berlini, rast për unifikimin e qëndrimeve të Gjermanisë dhe Francës për Kosovën

macron dhe merkel

Në datën 29 prill, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron do të presin liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor, si dhe kryeministrat e Kroacisë dhe Sllovenisë. Në takim do marrin pjesë gjithashtu edhe Jean-Claude Juncker që është president i Komisionit Evropian dhe Federica Mogherini përfaqësuese e lartë …

Lexo më shumë

Deimel: BE-ja është gati të ndihmojë në negociatat mes Kosovës e Serbisë

Ekspertja gjermane për Ballkanin, Johanna Deimel

Takimi i 29 Prillit i Merkelit e presidentit Macron me presidentët Thaçi, Vuçiq e liderë të Ballkanit në Berlin shihet nga ekspertja Johanna Deimel si sinjal ndaj Uashingtonit e Brukselit:Jo ndryshime kufijsh në Ballkan. Më 29 prill takohen në Berlin presidenti Hashim Thaçi, ai serb, Aleksandar Vuçiq e liderë të …

Lexo më shumë