Ballina / KRYESORE (page 50)

KRYESORE

Përplasje mes politikanësh në Kosovë

perplasje mes politikanesh, haradinaj, thaçi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, polemizoi të shtunën në distancë me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Tarifat ndaj mallrave serbe kanë pezulluar bisedimet me Serbinë, ndërsa kërkesa amerikane për pezullimin e tyre, ka thelluar dallimet politike në Kosovë. Presidenti Thaçi tha të shtunën gjatë …

Lexo më shumë

Sholtes: Në rastin më të mirë vizat liberalizohen në Mars ose Qershor

igor sholtes dhe evliana berani

Në intervistën ekskluzive për “55 minuta” raportuesi special për Kosovën i Parlamentit Evropian , z. Igor Sholtes  (Igor Soltes ) ka thënë se e ndanë shqetësimin me qytetarët e Kosovës për mosliberalizimin e vizave. “E ndaj frustrimin me qytatarët e Kosovës për mosliberalizimin e vizave. Kemi argument të mjaftueshme për …

Lexo më shumë

Tahiri: Taksa duhet pezulluar; Për Marrëveshje fjalën e fundit e ka Kuvendi

ramush-tahiri-infoglobi

Qeveria gjithëpërfshirëse nuk nënkupton ndërrimin e Kryeministrit, përkundrazi, z. Ramush Haradinaj mbetet aty ku është, pra në postin e Kryeministrit, por me një qeveri gjithëpërfshirëse mund të mbivotohet qëndrimi i tij për taksën, ka deklaruar analisti Ramush Tahiri. Sipas tij , dorëheqja eventuale e Kryeministrit automatikisht do të nënkuptonte shkuarjen …

Lexo më shumë

Ahmeti e thotë të kundërtën e Presidencës: Nuk u deklaruam për suspendim

shpend ahmeti

Kryetari i PSD-së, Shpend Ahmeti njëherit bashkëkryesuesi i Ekipit Negociator të Kosovës Shpend Ahmeti, ka reaguar ndaj një njoftimi nga zyra e Presidentit, ku thuhet se të gjithë anëtarët e Ekipit Negociator gjatë takimit me delegacionin e lartë amerikan, kanë shprehur gatishmërinë për suspendimin e taksës ndaj Serbisë dhe vazhdimin …

Lexo më shumë

Ekipi negociator i gatshëm të dëgjojë SHBA-në për taksën

ekipi negociator lideret

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pasur një takim të përbashkët me drejtorin kryesor për Çështje Evropiane në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Erath, drejtorin për Ballkan të Këshillit Kombëtar të Sigurisë së SHBA-së, Brad Berkley, si dhe me Ekipin Negociator të Kosovës, përkatësisht me zëvendëskryeministrat Behgjet …

Lexo më shumë