Ballina / KRYESORE (page 5)

KRYESORE

Anulohet konferenca rajonale, delegacioni i Serbisë nuk ulet me delegacionin e Kosovës! Ja pse

fatmir matoshi minister i mjedisit te kosoves

Shtyhet Konferenca mbi Klimën në Ballkanin Perëndimor, për shkak të një incidenti mes delegacionit nga Serbia dhe atij nga Kosova. Konferenca është shtyrë për shkak se delegacioni serb nuk kanë pranuar të ulen në të njëjtën tryezë me homologë nga Kosova. Konferenca Ministeriale për Rajonin dhe Ballkanin Perëndimor, me titull …

Lexo më shumë

Punësimet familjare shkaktojnë demoralizimin e personave të kualifikuar për punë

papunesia

Muajve të fundit, është raportuar se partitë politike në pushtet kanë punësuar qindra militantë nëpër institucione e ndërmarrje publike, gjë që kishte nxitur reagime të ashpra nga diplomatët ndërkombëtarë në Prishtinë dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile. Ndërmarrjet publike, ministritë dhe agjencitë e pavarura janë vendet në të cilat partitë në …

Lexo më shumë

Kanë filluar përgatitjet për regjistrim të popullsisë. Kostoja do shkojë deri në 12 milionë euro

hazbije qeriqi

Si çdo vende tjetër që bënë regjistrimin e popullsisë në çdo një dekadë edhe Kosova po bën plan që në vitin 2021, të bëj regjistrimin e popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave. Zyrtarja për media Agjencinë e Statistikave të Kosovës (ASK), Hazbije Qeriqi, tha se regjistrimi i popullsisë është shumë me …

Lexo më shumë

Nënshkruhet marrëveshja për heqjen e romingut në vendet e Ballkanit

rumingu ne ballkan

Në Samitin e dytë Digjital, që po zhvillon punimet në Beograd të Serbisë, është nënshkruar marrëveshja për heqjen e çmimeve të shërbimit të romingut ndërmjet vendeve të Ballkanit Perëndimor. Pjesë e kësaj marrëveshjeje është edhe Kosova. Në Beograd, po merr pjesë një delegacion, që po kryesohet nga ministri i Zhvillimit …

Lexo më shumë

MASHT pranondy kushte të SBASHK; Orët do të kompenzohen vetëm për një javë

masht dhe sbashku

SBAShK-u i ka vendosur dy kushte Ministrisë së Arsimit për të zëvendësuar vetëm një javë të mësimit të humbur gjatë grevës. Tërheqja e vendimit për kompensim të orëve dhe plotësim-ndryshimi i ligjit për paga që të ketë rritje të koeficientit për mësimdhënësit e klasave nga 1-5, janë kushtet që Ministria …

Lexo më shumë

Palmer: Koha për Marrëveshje

Matthew Palmer

Zëvendësi i ndihmësit të sekretarit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer, sugjeroi se është koha për arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, si dhe rikujtoi mesazhin e presidentit amerikan Donald Trump se negociatorët duhet të shfrytëzojnë “mundësinë historike” për të arritur atë. Matthew Palmer u bëri thirrje të dyja palëve …

Lexo më shumë