KRYESORE

VV e LDK takohen sërish të mërkuren, ende nuk dihet se kur certifikohen zgjedhjet

Një takim i ri ndërmjet grupeve punuese të Vetëvendosjes dhe LDK-së për të harmonizuar programet është paralajmëruar për të mërkurën. Por, ende pa ardhur në qeverisje, Besnik Bislimi i Vetëvendosjes përmes Facebook-ut, ka paralajmëruar se vendimet e Qeverisë në dorëheqje do të zhbëhen. Ai ka udhëzuar zyrtarët publikë dhe të …

Lexo më shumë

Vetëvendosje : Vendimet dhe konkurset e Qeverisë në largim do të anulohen

vv_infoglobi

Nënkryetari i Vetëvendosjes, Besnik Bislimi, ka paralajmëruar zhbërjen e vendimeve të Qeverisë na largim. Po ashtu, ka thënë se edhe konkurset dhe rehatimet politike që po ndodhin në këtë kohë do të anulohen. Ky paralajmërim vjen pasi Ministritë dhe agjencitë qeveritare kanë hapur vende të reja pune dhe kanë bërë …

Lexo më shumë

Djali i Sorosit: Evropa duhet të konfrontohet me ‘Albanofobinë’

Alexander Soros, djali i filantropisit të njohur, themeluesit të Fondacionit të Shoqërisë së Hapur ka shkruar se shqiptarët po diskriminohen në Europë. “Poshtë sipërfaqes, gjallon një paragjykim dhe racizëm ndaj shqiptarëve etnikë në Europën Perëndimore, që nuk mund të mos shihet si faktor në refuzimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë V …

Lexo më shumë

A po shtyhet sërish BREXIT-i

Ligjvënësit britanikë kanë votuar një amandament të shtunën që mund të shtyjë procesin e daljes nga Bashkimi Evropian, derisa të gjitha ligjet të kalojnë në Parlament. Ligjvënësit britanikë të Partisë së Bashkimit Demokratik votuan amandamentin e quajtur Letwin, duke hedhur poshtë propozimet e kryeministrit Boris Johnson. Kjo parti mbështet daljen …

Lexo më shumë

Zgjedhjet nacionale më 2014 dhe 2017 u certifikuan një muaj pas ditës së votimit

zgjedhje

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e ka cilësuar si normale moscertifikimin e shpejt të zgjedhjeve nacionale. Kjo pasi kështu kishte ndodhur edhe në dy palë zgjedhjet e fundit. Kështu, më 2014, KQZ’së i ishin dashur 27 ditë derisa kishte ndodhur certifikimi. Ndërsa në zgjedhjet e 2014 zgjedhjet ishin certifikuar 29 ditë …

Lexo më shumë

OSBE-ja nxit Shqipërinë të gjejë zgjidhje për reformën zgjedhore deri në fundvit

Ambasadori i OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt i bëri thirrje komisionit të posaçëm për reformën zgjedhore të gjejë një zgjidhje, maksimumi deri në fund të këtij viti. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Ambasadori Borschardt nxiti prokurorinë të punojë shumë intensivisht për të gjitha shkeljet, qofshin presion i paligjshëm …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!