Ballina / KRYESORE (page 4)

KRYESORE

Ku dallojnë programet ekonomike të LDK-së dhe VV-së?

ekonomia informale

Programet ekonomike të dy partive me më së shumti vota në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, Lëvizja Vetëvendosje (LVV) dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), nga ekspertë të fushës së ekonomisë konsiderohen se kanë elemente të përbashkëta, por edhe dallime të mëdha. Nga rezultatet preliminare të Komisioni Qendror të Zgjedhjeve, Lëvizja …

Lexo më shumë

Grenell e Palmer për vizitë në Kosovë

Dy përfaqësuesit më të lartë amerikanë për çështje të Ballkanit Perëndimor dhe dialogut Kosovë-Serbi, do të qëndrojnë në Kosovës gjatë ditës së mërkurë. Përveç vizitës së të dërguarit të posaçëm të presidentit të Shteteve të Bashkuara për dialogun Kosovë-Serbi, ambasadori Richard Grenell, bëhet e ditur se në Kosovë do të …

Lexo më shumë

Jovanoviq: Kurti nuk është kërcënim për Serbinë, është mundësi

Politikani serb dhe njëherit lideri i partisë LDP, Çedomir Jovanoviq, ka deklaruar se “rezultatet e zgjedhjeve në Kosovë i sheh si nevojë për rifreskim të skenës së brendshme politike në Kosovë, por edhe në marrëdhëniet me Serbinë”, shkruan B92. Sipas Jovanoviqit, Kosova ka treguar shkallë të lartë të kulturës demokratike …

Lexo më shumë

ShBA mirëpret mundësinë të punojë me një qeveri të re pro-dialog

Në deklaratën e parë për zgjedhjet në Kosovë, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se Shtetet e Bashkuara presin që udhëheqja e re të rifillojë menjëherë bisedimet me Serbinë drejt një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve. Shtetet e Bashkuara tha zëdhënësi, urojnë popullin e Kosovës për përfundimin e suksesshëm …

Lexo më shumë

Albin Kurti priti në takim ambasadorin amerikan Phillip Kosnett

Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Albin Kurti, së bashku me nënkryetarin Besnik Bislimi, sot priti në takim Ambasadorin e ShBA-së në Kosovë, shkëlqesinë e tij, z.Philip S. Kosnett, shoqëruar nga këshilltarja politike, znj.Jessica Long dhe zyrtarja politike, znj.Mia Ter Har. Në një takim miqësor, ambasadori Kosnett shprehu kënaqësinë e tij për …

Lexo më shumë

Vëzhguesit evropianë: Zgjedhjet u administruan mirë dhe në mënyrë transparente

Misioni i Vëzhgimit të Zgjedhjeve i Bashkimit Evropian ka lëshuar një deklaratë preliminare në lidhje me Zgjedhjet e Parakohshme Parlamentare. Në këtë deklaratë thuhet se zgjedhjet e organizuara kanë qenë të administruara mirë dhe transparente të prekura nga fushëloja e pabarabartë dhe të cenuara nga frikësimi dhe mungesa e konkurrencës …

Lexo më shumë