Ballina / KRYESORE (page 31)

KRYESORE

25 gusht marrveshja e re

donald trump

Trump vendos datën përfundimtare për arritjen e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë Në mëngjesin e sotëm në mediat serbe po qarkullon një lajm se presidenti i SHBA-së, Donald Trump, e ka caktuar datën përfundimtare për Kosovën dhe Serbinë. Sipas mediave në Serbi, data 25 gusht e vitit të ardhshme …

Lexo më shumë

Analizë: Demokracitë në rrezik

demokraci

Ekziston rreziku që pushteti politik në demokracitë e botës po bëhet më i personalizuar. Patronazhi, ndikimi personal dhe favorizimet po përdoren për të krijuar besnikëri ndaj udhëheqësit; dhe ata që nuk pranojnë favorizimin, dhunohen nga zyra ose pushohen nga puna në mënyrë arbitrare. Udhëheqësit politikë po bëjnë gjithashtu përpjekje gjithnjë …

Lexo më shumë

Politikanët e Kosovës s’e duan Evropën, e popullin me Halil Kastratin mund t’ia dorëzojnë Erdoğanit

Udhëheqësit tanë shtetërorë po e ndihmojnë ngritjen e kultit të Halil Kastratit kushedi për çfarë qëllimesh, pa u brengosur se një ditë, “armata” e ndjekësve të tij mund të vëhet fare lehtë në shërbim të synimeve neo-otomane të diktatorit turk Shkruan: Dush Gashi Fotografitë e lopëve brinjë e kurrizdala e, …

Lexo më shumë

Kurti u takua me udhëheqësin e Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bilek.

Një takim me kreun e Vetëvendosjes e ka zhvilluar sot udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bilek. Në takimin Bilek-Kurti, u diskutua për perspektivën evropiane të rajonit të Ballkanit Perëndimor. Udhëheqësi i Ambasadës theksoi se Ballkani Perëndimor është njëra nga përparësitë e politikës së jashtme çeke dhe se …

Lexo më shumë

O’Connell reagon lidhur me interpretimet që i janë bërë deklaratës së përbashkët të QUINT-it

Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’Connell ka reaguar në lidhje me interpretimet që i janë bërë deklaratës së përbashkët të QUINT-it, në lidhje me rifillimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Ai përmes këtij reagimi në Facebook ka thënë se çështja e dialogut Kosovë-Serbi është temë e rëndësishme edhe për …

Lexo më shumë

Kosova dhe Serbia nuk lëvizin nga pozicionet pas deklaratës së Quint-it

Qeveritë e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që menjëherë të rifillojnë dialogun e udhëhequr nga Bashkimi Evropian. Vendet e QKuint-it, përmes një komunikate, kanë kërkuar nga Kosova dhe Serbia të shmangin veprime që do të pengonin …

Lexo më shumë