Ballina / KRYESORE (page 29)

KRYESORE

Hoyt Ji: “Librat e historisë” për Ballkanin janë plot me “tani ose kurrë”

Hoyt Brian Yee

Ish-zëvendës ndihmës sekretari i shtetit amerikan për Evropën dhe Euroazinë, Brian Hoyt Ji, tha se takimi i presidentit serb Aleksandar Vuciq dhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi në Berlin më 29 prill me kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe presidentin francez Emanuel Macro, nuk është takim vendimtar për dialogun midis Beogradit …

Lexo më shumë

Kosova ka dështuar të ndërtojë një diplomaci funksionale dhe profesionale

flamuj

Kosova deri më tash ka dështuar të ndërtojë një diplomaci funksionale dhe profesionale, vlerësojnë njohës të zhvillimeve politike, por edhe përfaqësues të institucioneve të vendit. Sipas tyre, mosfunksionimi i duhur i diplomacisë së vendit, deri më tash, kryesisht ka reflektuar fenomene, të cilat kanë qenë të ngarkuara me elementin politik …

Lexo më shumë

Mehmeti: Më 2018 diaspora kontribuoi me 1 miliard e 800 milionë euro

guvernator BQK

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovë (BQK), Fehmi Mehmeti, në një intervistë për Emisionin “EKONOMI” në Telegrafi.com ka folur për rendësinë e remitencave për zhvillimin ekonomik në Kosovës. Sipas tij, diaspora e Kosovës gjatë vitit 2018, ka kontribuar me 1 miliard e 800 milionë euro gjatë vitit 2018. Po flas …

Lexo më shumë

Kandidatët e Listës Serbe nuk certifikohen për zgjedhjet në veri

KQZ

Katër kandidatët e subjektit politik, Lista Serbe, që pritet të garojnë për kryetarë të komunave veriore të Kosovës, në zgjedhjet e jashtëzakonshme të 19 majit, nuk janë certifikuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Në vazhdimin e mbledhjes së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), dy anëtarët e këtij trupi nga radhët …

Lexo më shumë

Këshilli Prokurorial i Kosovës i reagon Vetëvendosjes

keshilli prokurorial

Lëvizja Vetëvendosje ka bërë thirre për protestë këtë të premte kundër kryeprokurorit të shtetit, Aleksandër Lumezi. Gjuha e përdorur nga ky subjekt politik, sidomos motoja e përdorur “Lepur ik, duam Republikë”, sipas Këshillimit Prokurorial të Kosovës është ofenduese edhe kërcënuese. Këshilli Prokurorial i Kosovës ka shpreh indinjatë të thellë për …

Lexo më shumë

Kosova miraton tri nisma për njohje të patentë-shoferëve jashtë vendit

HARADINAJ 2018

Qeveria e Kosovës të martën ka miratuar nismat për lidhje të marrëveshjeve ndërkombëtare me Malin e Zi, Zvicrën dhe Francën, për njohje reciproke të patentë-shoferëve. Lajmin e ka bërë të ditur përmes një postimi në Facebook, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Mosnjohja ndërkombëtare e dokumenteve personale të Kosovës është bërë …

Lexo më shumë